Vyšlápněte si na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd

¨Vysílač, vrchol Lysé hory
Pohled z letadla na Lysou horu. Foto: Oldřich Houžvička

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 1324 m. Můžete si na něj udělat výšlap pěšky, na kole či za dobrých sněhových podmínek i na běžkách. Leží na pomezí obcí Malenovice, Ostravice, Staré Hamry a Krásná.

Obyvatelé beskydského regionu považují odjakživa Lysou horu za významný symbol jejich oblasti. A není divu, tento vrchol byl v letech 1939-1945 nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. Na holém hřebenu hory se nachází restaurace, telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

Z vrcholu Lysé hory je za pěkného počasí nádherný výhled na celé Beskydy a někdy dokonce až na Západní Tatry – Roháče.

Výhled z Lysé hory
Po náročném výšlapu vám bude odměnou tento krásný výhled. Foto: Daniel Kusik

V masívu vzniklo několik přírodních rezervací a památek. Mazák, Ondrášovy díry a vodopády Satiny – to jsou jen příklady z mnoha přírodních památek, které můžete na místo přijet obdivovat. V rezervacích žije také mnoho živočichů, které je možné zahlédnout (např. mlok skvrnitý, ropucha obecná, čáp černý)

Podle pověsti se na vrchol slétaly čarodějnice z celého Slezska a k smrti utancovaly každého zabloudilce, který se k jejich rejům připletl. Další pověst říká, že na Lysé hoře stávala kaplička. A možná by tam stávala dodnes, kdyby do ní nevešel nepřivázaný kůň a nepřivřel za sebou dveře. Ty potom nešly zvenku otevřít, a protože lidé nechtěli nechat koně pojít, museli kapličku zbourat.

Výhled z Lysé hory
Výhled z Lysé hory. Foto: Marika Mejzlíková

Jak na Lysou horu:

Autem se můžete dostat pouze pod horu. Od parkoviště však musíte pokračovat pěšky, případně se můžete nechat vyvézt autobusem. Od začátku června do konce září je v provozu rekreační linka z Raškovic až na Lysou horu. Na vrchol vás autobus zaveze pětkrát týdně – každý pracovní den.

Asi nejpoužívanějším způsobem dopravy je vlak. Turisté jezdí nejčastěji z Ostravska, ale také z Frenštátu pod Radhoštěm. Nejlepší stanice pro výstup je Ostravice, která je i konečná zastávka.

Pro pěší turisty:

Zaručeně nejoblíbenější trasou je Bezručův výplaz, který vede z Ostravice na Lysou horu, je značený červenou turistickou značkou a je dlouhý 8,5 km.
Pokud hledáte nenáročnou trasu např. s dětmi, vaší volbou určitě bude červeně značená trasa z Visalají, která vede kolem přírodní památky Obidova.
Naopak náročnější turisté by si měli zvolit žlutě značenou turistickou trasu z Krásné – 7 km. Odměnou za námahu jim bude možnost ochutnat borůvčí, které lemuje velkou část cesty.
Moc příjemnou trasou je červeně a modře značená cesta z Ostravice přes Mazák a Butořanku, která vede horskou soutěskou kolem potoka Mazák.

Pro cyklisty:

Cykloturistika na Lysou horu je poměrně náročná. Výhled, který na vás čeká na vrcholu, však za výšlap stojí. Nejlépe se na vrchol dostanete po asfaltové silnici z Papežova. Na této komunikaci je omezený vjezd motorových vozidel, přesto můžete nějaký autobus či auto, které má povolení, potkat. Z tohoto důvodu je rychlost pro cyklisty omezena na 30 km/h.

 

Místo:

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Frýdek – Místek
Obec: Krásná

 

Kontakt:

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek
Náměstí Svobody 6
738 02 Frýdek-Místek
Tel: +420 558 646 888
Web: http://www.lysahora.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.