Chcete si po vánočních svátcích trochu protáhnout tělo a podniknout menší výšlap? Vydejte se s námi na túru za nádhernými výhledy do Českého středohoří! Nabízí je vrch Lovoš, kterému se ne nadarmo říká „Šlechtic Českého středohoří“.
Šlechtic Českého středohoří posetý opunciemi
Na severní hranici Polabí se nad městem Lovosice tyčí do nadmořské výšky 570 metrů nad mořem tyčí vrch Lovoš. Možná je vám povědomá jeho typická silueta trochu připomínající velblouda: má totiž hned dva vrcholy, Velký a Malý Lovoš, jemuž se říká také Kyblička. Věděli jste, že své jméno získal podle slovanského kmene Lovošů, který oblast dříve obýval? Je také zajímavé, že oba vrcholy jsou tvořeny rozdílnými horninami: Velký Lovoš je čedičový, Kyblička je znělcová. Oblast okolo vrcholu i vrch samotný je zároveň chráněn jako přírodní rezervace. Daří se tu chráněným živočichům i mimořádně vzácným rostlinám, jako je třemdava bílá a koniklec luční český. V letním období na vrcholu roste dokonce cizokrajná opuncie, tu tady však lidé vysadili uměle. Narazíte také na vzácný strom jménem jeřáb oskeruše. Pohybujte se proto jen po vyznačených trasách!
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Užijte si čarokrásný výhled a přenocujte!
Turisté Lovoš celý rok navštěvují kvůli nádhernému kruhovému výhledu na celé Středohoří a malebnou Polabskou nížinu. Před vámi se jako na dlani rozprostře nezapomenutelné panorama s Kletečnou, Sutomským vrchem, Ostrým, Košťálovem, hradem Házmburk či horou Říp a dalšími. Věděli jste, že první rozhlednu na vrchu vybudovali už v roce 1892? Roku 1924 přibyla turistická chata, která od roku 1991 patří Klubu českých turistů v Lovosicích a dodnes se v ní můžete po výstupu občerstvit nebo dokonce přespat.
Klub českých turistů na Lovoši pořádá také řadu dnes již tradičních akcí. V prosinci se koná „Lovosická vánočka“ nebo „Novoroční výstup na Lovoš“, jehož první ročník se konal v roce 1979. Můžete se připojit i k „Jarnímu putování okolím Lovoše“, a vybrat si trasu od tří do sedmdesáti kilometrů pro pěší i cyklisty. Jistě si všimnete také kovaného kříže u rozhledny. Dnes je historickou památkou a připomíná bouři roku 1894. Tehdy se v původní rozhledně ukryly tři děti a díky tomu přežily.
Okolím vás provede naučná stezka Lovoš
Chcete si výlet o něco prodlužit? Přímo na vrchol vás dovede i naučná stezka Lovoš, první na území Českého středohoří. Projděte se malebným Opárenským údolím směrem proti proudu Milešovského potoka, poznejte hrad Opárno a čarokrásnou Portu Bohemicu, Bránu Čech! Naučná stezka dlouhá 9 km začíná v Malých Žernosekách. Průvodce naučnou stezkou si můžete stáhnout zde.
Kudy na Lovoš?
- Přímo na vrchol vás dovede zelená turistická trasa z Lovosic.
- Nejoblíbenější trasa je po modré značce z Opárenského údolí.
- Pod vrcholem Lovoše prochází žlutá značka z Opárenského údolí do obce Bílinka.
- Plánujete cyklovýlet? Z cyklotrasy č. 25 odbočíte u obce Bílinka na žlutou značku a pod vrcholem na modrou.
Kde Lovoš najdete?
Kraj: Ústecký
Okres: Litoměřice
Město: Lovosice
Kde se dozvíte více informací?
Klub českých turistů Lovosice (Chata Lovoš), Ul. 8. května, 410 02 Lovosice
E-mail: kct.lovosice@gmail.com
Web: https://www.kct.lovosice.net/chata-lovos
Otevírací dobu chaty Lovoš najdete na webu KČT.
Tip na výlet v okolí
Za vidění stojí i zřícenina hradu Košťálov, která se vypíná na vysoké skále nad Třebenicemi.