Ponořte se do pravěké historie v interaktivní expozici v Archeoparku Chotěbuz, a především si na vlastní kůži zkuste, jaký byl každodenní život našich dávných předků. Archeologická lokalita Chotěbuz – Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Zvládnete mletí obilí na žernovu, střílení z luku či práci archeologa v pískovišti?
Archeopark Chotěbuz, to je procházka minulostí
Poznejte v areálu Archeoparku Chotěbuz přibližnou podobu historické vesnice, ve které stále probíhají rekonstrukce. Archeologická lokalita Chotěbuz – Podobora nese pozůstatky bikulturního osídlení, jež se v chotěbuzských lesích rozkládalo v pozdní době bronzové a halštatské, kdy na výšinné ostrožně vyrostla pravěká osada. O několik stovek let později ji na témže místě nahradilo skvěle ohrazené raně středověké slovanské hradisko. Přijměte pozvání vstoupit na toto místo a zakusit všední život našich předků.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Sáhněte si na historii středověku
Výlet do Archeoparku Chotěbuz vám přiblíží život raně středověkého hradiska, a to interaktivním způsobem. V útrobách areálu je rekonstruována přibližná podoba objektů nalezených během archeologických výzkumů zde i na hradiscích v blízkém okolí. Jde v prvé řadě o rozsáhlou fortifikaci, která obepíná areál dávné akropole, na níž bylo postupně vybudováno několik replik dobových obytných staveb či výrobních zařízení. Najdete zde zemnice, polozemnice, srubové obydlí a halovou stavbu, ale také kultovní objekt či železářskou pec.
K areálu se prostřednictvím lávky, jež vede korunami stromů, dostanete až k samotnému hradisku. Začíná na střeše moderní vstupní budovy, která na úpatí hradiska vyrostla v průběhu roku 2015. Najdete zde nejen odpovídající zázemí, ale také nepřeberné množství informací v podobě interaktivních expozic o dějinách chotěbuzské lokality a zdejších výzkumech. To vše završuje samostatná keramická dílna s pecí a hrnčířským kruhem, která se vám předvede při nejrůznějších školních a veřejných akcích. Těch probíhá v archeoparku více než dost, a i s jejich pomocí máte jedinečnou možnost nahlédnout a na vlastní kůži okusit co nejvíce z každodenního života našich dávných předků.
Jak probíhají prohlídky pro veřejnost?
Od dubna do října můžete vyrazit na prohlídku interaktivní expozice vstupní budovy a následně i na prohlídku venkovního historického areálu slovanského hradiska, a to s průvodcem. Prohlídka trvá minimálně 90 minut.
Chcete zažít ještě více? Vyžádejte si k základní prohlídce i dodatečný „balíček“ nejrůznějších aktivit, které si můžete v areálu hradiska společně s průvodcem vyzkoušet. Můžete se stát lukostřelci a archeology v pískovišti, zkusit mletí obilí na žernovu i psaní do voskových tabulek, a mnoho dalších zajímavých činností. Doba trvání jednoho balíčku aktivit je cca 25 minut.
Po celý rok si můžete prohlédnout interaktivní expozice vstupní budovy o dějinách chotěbuzské lokality, doplněné o aktivity v zázemí keramické dílny. Na prohlídce strávíte minimálně 60 minut.
Turistické informace
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách Archeoparku Chotěbuz-Podobora, který leží přibližně 5 km od Českého Těšína. Dopravit se k areálu můžete vlakem, autobusem, autem i na kole. Osobní vozidlo zanechte na parkovišti, které se nachází 350 m od areálu. Ze železniční zastávky Chotěbuz půjdete asi 20 minut volnou chůzí. Kolem archeoparku vede cyklotrasa č. 6257 – cyklotrasa podél řeky Olše i Odry. U vstupní budovy jsou k dispozici stojany na kola.
Kde se Archeopark Chotěbuz nachází?
Kraj: Moravskoslezský
Okres: Karviná
Obec: Chotěbuz
Kontakt
Archeopark Chotěbuz-Podobora
Karvinská 455
73561 Chotěbuz
telefon: + 420 552 309 133
e-mail: archeopark@muzeumct.cz
www.archeoparkchotebuz.cz
Provozovatel
Muzeum Těšínska
Hlavní třída 115/15
737 01 Český Těšín
tel.: +420 558 711 866, +420 728 077 217
e-mail: ceskytesin@muzeumct.cz
web: www.muzeumct.cz
Tip na fajn výlet
Vyrazte do Karviné za českým unikátem, kterému se lidově říká „česká Pisa”. Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary je totiž nejšikmějším kostelem v České republice.