Brdy a Podbrdsko: Zimní výlety do přírody, na lyže i zámek Mníšek

Zámek Mníšek pod Brdy má otevřeno i v zimě. Autor: Anna Čelouchová
Zámek Mníšek pod Brdy má otevřeno i v zimě. Autor: Anna Čelouchová

Brdy a Podbrdsko ve Středočeském kraji zvou i v zimě na zámek v Mníšku pod Brdy, do muzea, na rozhlednu a do přírody pěkně si zaběžkovat. Výlety pro každého v Brdech a Podbrdsku vás zahřejí i v zimě a potěší vaše děti.

Zámek Mníšek pod Brdy: První republika a pohádkový svět i v zimě

Klasicistní zámek Mníšek pod Brdy ležící nedaleko Prahy nabízí zajímavé prohlídkové trasy, které vás přenesou do období „První republiky” a děti do světa pohádek. Představí vám moderní způsob bydlení i technické novinky, neboť poslední majitelé zámku byli milovníci všeho nového, co éra pokroku nabízela.

Zámek Mníšekotevřeno do 17. prosince a láká na Vánoční prohlídky plné vánočních zvyků. Ujít si nenechejte prohlídky na Silvestra 31. 12. a dokonce i na státní svátek 1. ledna jsou připraveny prohlídky pro děti s výtvarným ateliérem a prohlídky prvorepublikových interiérů pro dospělé.

Vánoční prohlídky s vánočními zvyky na Mníšku až do 17. prosince. Zdroj: Vladimír Vaigl
Vánoční prohlídky s vánočními zvyky na Mníšku až do 17. prosince. Zdroj: Vladimír Vaigl

Užijte si lyžování v Brdech a vydejte se na běžkách středočeským pohořím

Lyžování v Brdech je jedinečné. Proč? Protože je to ostrůvek jedinečné přírody, lesů, stezek a úžasných vyhlídek z kopců.  Sníh se třpytí v slunečních paprscích a blankytná obloha slibuje nádherný den, přímo stvořený na toulku. Milovníci běžeckého lyžování, užijte si krásu krajinné oblasti Brdy cestou po brdské magistrále.

Dům Natura v Příbrami: Nahlédněte do zmizelého světa

Co vše vám nabízí Dům Natura v Příbrami? Je místem setkávání lidí, kteří mají rádi toulky přírodou. Vydejte se na procházku expozicemi živé přírody, prohlédněte si sbírku lišajů, poznejte příběh z éry dinosaurů a vstupte do krajiny brdských hvozdů. 

Výstava Příběh života Jana Sováka. Zdroj: dumnatura.cz
Výstava Příběh života Jana Sováka. Zdroj: dumnatura.cz

Maková hora: Objevte poutní místo, kde se nebe dotýká země

Jen kousek od nenápadné středočeské obce Smolotely se nachází významné poutní místo Maková hora. Barokní skvost Povltaví láká díky své nepřehlédnutelnosti pocestné i výletníky již zdaleka. Vydejte se za Pannou Marií Karmelskou i na naučnou stezku okolím Smolotel. I takové výlety najdete v Brdech – výlety do duše a za rozjímáním.

Maková hora. Foto: www.poznejpribram.cz
Maková hora. Foto: www.poznejpribram.cz

Popadněte dech a vystoupejte po schodech na rozhlednu Děd!

V berounských lesích na jihovýchodním okraji Křivoklátské vrchoviny se skrývá pohádkově romantická rozhledna Děd, stojící na stejnojmenném kopci. I když nepatří mezi nejvyšší české rozhledny, přesto nade všechny vyčnívá. Tato pohledná kráska s cimbuřím se může pochlubit jedním prvenstvím, je nejstarším rozhlednou postavenou Klubem českých turistů.

Rozhledna Děd u Berouna, výhled. Autor: Jiří Marounek. Zdroj: stredovek.com