Festival planet: Obří Temnalóna vychází poprvé v Brně

Festival planet v Brně. Foto: Pavel Gabzdyl, Tomáš Tichý/@Hvězdárna a planetárium Brno
Festival planet v Brně. Foto: Pavel Gabzdyl, Tomáš Tichý/@Hvězdárna a planetárium Brno

Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a světem spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno utopily v záplavě umělé záře – to všechno demonstruje Temnalóna, obří model temné planety Země. Jako součást Festivalu planet je vystavována v parku na Kraví hoře v Brně. K vidění tu bude do neděle 16. července.

Hvězdárna a planetárium Brno se pyšní novým přírůstkem – k obřím nafouknutým modelům vesmírných těles nyní přibyla desetimetrová Temnalóna, noční podoba naší planety. A ta rozhodně není černá, bezvýrazná ani statická. Ozařují ji sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteor, ale nejzřetelnější je světlo, které vytváří člověk, aby zahnal tmu.

Impozantní podívaná, zejména po setmění. Můžeme zde pozorovat města, hranice, významné silniční tahy. Většina míst je popsaná na tabulích, které jsou v blízkosti modelů,“ říká jedna z návštěvnic Jitka Novotná.

Temnalóna i její sestra Terralóna, tedy noční a denní podoba planety Země, jsou instalovány v parku na Kraví hoře v Brně od 10. do 16. července. Od 1. do 8. srpna se k nim přidá i Lunalón (tj. Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce).

Instalace ovšem závisí na počasí, kvůli nepřízni se musí nafouknuté modely někdy vyfouknout. Vyplatí se proto sledovat stránky brněnské hvězdárny, kde jsou aktuální informace.

Součástí Festivalu planet je výstava o světle temné podobě planety Země, letní kino s vesmírnou duší, které uvede řadu vědecko-fantastických a fantasy filmů, povídání u modelů a také mimořádné projekce v digitáriu, včetně hudebního pořadu Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon. Program najdete na www.festivalplanet.cz.

Festival planet
Festival planet v Brně. Foto: Pavel Gabzdyl, Tomáš Tichý/@Hvězdárna a planetárium Brno

Kde se Festival planet koná?

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno-město
Město: Brno

Pořadatel akce

Hvězdárna a planetárium Brno
Kraví hora 2, 616 00 Brno
Tel.: +420 777 605 310
E-mail: E-mail@hvezdarna.cz
Web: www.festivalplanet.cz