Město na skále: Vydejte se po stopách seriálu F. L. Věk

Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují. Foto: Wikimedia Commons/vlastní dílo/CC BY-SA 3.

Město na skále. Tak se říká Novému Městu nad Metují, jehož centrum leží na vysokém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Metují, a které se pyšní renesančním náměstím, zámkem a krásnými stavbami Dušana Jurkoviče. Také se tu natáčel populární televizní seriál F. L. Věk a vyráběly se tradiční hodinky Prim. O tom i dalších historických zajímavostech, které se pojí s tímto malebným městem, se dozvíte během komentované prohlídky historického centra.

Průvodce vám prozradí i to, kolik písní vzniklo o Novém Městě, proč mají trpaslíky na zámek i jak tu zažil Bedřich Smetana to své poprvé, což zvídavé duše jistě uspokojí. Především však oči se budou mít čím pokochat. „Ať hledíme na Nové Město ze strany kterékoliv, odevšad je pohled na ně milý a velice pěkný…“ napsal o Novém Městě nad Metují spisovatel Alois Jirásek. Město na skále se stalo nejen jeho oblíbeným cílem, ale i inspirací k několika povídkám a historickému románu.

Stejně tak učarovalo i jinému velikánovi české literatury, Janu Nerudovi. „Malebným, zcela zvláštním hnízdečkem je to Nové Město nad Metují. Kolem města otáčí se romantické šťavnaté údolí zarývající se kolem hor jako temně zelené paprsky s kadeřavými stráněmi….“ básnil nadšeně.

Přesto, že od jejich návštěv uplynulo již hodně vody, uchvacuje tato perla mezi českými renesančními městy své návštěvníky dodnes, zvláště pak její dechberoucí památková rezervace se zámkem zdobícím renesanční náměstí.

Sloup a kostel Nejsvětější Trojice.
Sloup a kostel Nejsvětější Trojice. Foto: Wikimedia Commons/vlastní dílo/CC BY 3.0

Komentované prohlídky pod názvem Město na skále začínají vždy ve 14 hodin. Nejbližší termín je v pondělí 24. července, další pak 7. a 14. srpna. Sraz je v IC Nové Město nad Metují. Prohlídku si rezervujte na telefonním čísle 491 472 119.

Mariánský sloup na Husově náměstí
Mariánský sloup na Husově náměstí. Foto: Wikimedia Commons/vlastní dílo/CC BY-SA 3.

Místo konání akce

Kraj: Královéhradecký
Okres: Náchod
Město: Nové Město nad Metují

Pořadatel akce

Spolkový dům
Husovo náměstí 1225
549 01 Nové Město nad Metují
Tel.: +420 491 472 119
E-mail: info@muzeum-nmnm.cz
Web: www.muzeum-nmnm.cz