Kostel Matky boží před Týnem neboli Týnský chrám patří k nejvýznamnějším a nejpůsobivějším gotickým sakrálním stavbám v Praze. Leží na Starém Městě pražském blízko Staroměstského náměstí a od roku 1962 je národní kulturní památkou. Jeho západní průčelí obrácené k náměstí tvoří jednu z nejznámějších dominant Prahy. Minimálně z pražských pohlednic jej jistě znáte, ale už jste ho navštívili? Jestli ne, měli byste to napravit!
Něco málo z historie Týnského chrámu…
Na místě Týnského chrámu stával už v jedenáctém století románský kostel, který sloužil jako špitál a patřil k Týnskému dvoru, odtud jeho jméno. Ve třináctém století byl goticky přestavěn a kázali v něm předchůdci Mistra Jana Husa, v době husitské pak sloužil jako hlavní chrám Starého Města pražského. Chrám v dnešní podobě se začal stavět v polovině čtrnáctého století a jeho stavba trvala až do začátku století šestnáctého. Na stavbě se podíleli nejvýznamnější stavitelé své doby, Matyáš z Arrasu či Petr Parléř. Není divu, že dnes patří mezi pražské klenoty nejen po stránce architektonické, ale také díky svému dochovanému vnitřnímu mobiliáři. Jeho interiér byl na konci sedmnáctého století barokně přestavěn, a tak v něm můžete vidět díla gotická, renesanční i ranně barokní.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Dech beroucí interiér i nejstarší pražské varhany
Chrám je dnes trojlodní bazilikou se čtyřmi vstupními portály a úctyhodnými rozměry, je dlouhý přes 50 metrů, široký skoro 30 metrů a výška hlavní lodi je skoro 45 metrů. Dominantou chrámu jsou dvě 80 metrů vysoké věže. Věděli jste, že každá má své jméno? Severní věž se jmenuje Eva. Uhodnete, jak se říká jižní věži? Ano, je to Adam. Mezi věžemi se klene gotický štít s reliéfem Madony, který nahradil původní husitský kalich.
Uvnitř chrámu uvidíte tři menší kaple a hned devatenáct oltářů. Vaši pozornosti by neměla ujít unikátní cínová křtitelnice, která patří mezi nejstarší a největší v Praze, a také hlavní oltář s obrazem jednoho z nejvýznamnějších českých malířů Karla Škréty. Obdivovat můžete i nejstarší pražské varhany z roku 1673.
K Týnskému chrámu se váže několik legend. Věděli jste, že zde prý bylo pohřbeno srdce krále Jiřího z Poděbrad? A jestli vás bolí zub, dotkněte se pravé tváře na náhrobku astronoma Tycha de Brahe, přestanou vás bolet, zaručeně.
Je dobré vědět…
- Během bohoslužeb není prohlídka možná. Výklad o historii kostela probíhá před kostelem.
- Vstupné je dobrovolné – doporučená částka je 40 Kč (1,5 €).
- Vstup do chrámu je v průchodu ze Staroměstského náměstí 14, bezbariérový vstup je z Celetné ulice 5 přes faru.
Kontakty na Týnský chrám
Chrám Matky Boží před Týnem
Staroměstské náměstí 604, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Tel: +420 222 318 186, +420 602 457 200
E-mail: dkc@cmail.cz
www.tyn.cz
Tip na výlet v okolí:
Nedaleko Týnského chrámu určitě navštivte Staroměstskou radnici, která toho nabízí mnohem více, než jen tolik známý Orloj! Vynechat byste neměli ani procházku po Karlově mostě, z něhož dohlédnete až na Pražský hrad. Praha je zkrátka plná zážitků!