Podzimní výlety na rozhledny v jižních Čechách

Rozhledna Kleť. Zdroj: Petr Digrin
Rozhledna Kleť. Zdroj: Petr Digrin

Naplánujte si podzimní výlety pěšky i na kolerozhlednám v jižních Čechách. Kochejte se nádherou lesů České Kanady i Šumavy a dohlédněte až na vrcholky Alp. Podmanivé krásy přírody vám dají odpočinout od napětí a shonu.

Cestou hledejte romantické zříceniny, hrady i jeskyně. Těšit vás může, že děláte něco pro zdraví svých kloubů a umožňujete tělu naplno relaxovat.

Rozhledna na Kleti je nejstarší kamenná rozhledna v Čechách u Českého Krumlova a uvidíte z ní až na vrcholky Alp. Nevynechejte i impozantní zříceninu Dívčí Kámen v malebné krajině Blanského lesa.

Pozůstatky hradu Dívčí Kámen. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Pozůstatky hradu Dívčí Kámen. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Rozhledna U Jakuba ve Valtínově u Jindřichova Hradce láká do naučného  lesoparku, bikeparku, bludiště a na výhledy do nádherné přírody plné lesů v České Kanadě. Unikátní dřevěná stavba připomíná ořezanou tužku. Projděte se s děti po naučné stezce kolem kaskád rybníků a společně si pohrajte na hřišti. Pak se projděte až k Ďáblově prdeli.

Naučná stezka Podél kaskád rybníků. Foto: Anna Petruželková
Naučná stezka Podél kaskád rybníků. Foto: Anna Petruželková

Černá věž neodmyslitelně patří k Českým Budějovicím i bohaté historii města. Víte, jaká byla její funkce, kolik schodů vede na ochoz, či jaká se ve věži chovala zvířata?

Černá věž. Foto: Alice Suchá
Černá věž. Foto: Alice Suchá

Klostermannova rozhledna: Kouzelné výhledy na Šumavu

Klostermannova rozhledna uchvátí okouzlující podívanou na krásnou šumavskou přírodu z vrchu Javorníku u Vacova v okrese Prachatice. Na tento vrchol rád chodíval a z pohledu na své milované hory se těšil i spisovatel Karel Klostermann. Výlet si protáhněte na rozhlednu v Sedle u Sušice nebo hrad Kašperk, kde se točil Anděl Páně.

Rozhledna na Sedle. Zdroj: mestosusice.cz

Areál Strakonického hradu zaujme vyhlídkovou věží Rumpál, jež slouží jako rozhledna a zalíbí se vám i expozice Muzea středního Pootaví. Vystoupejte 134 schodů a rozhlédněte se z ochozu do krajiny. Když budete mít štěstí, dohlédnete až na Šumavu.

Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com
Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com

Hrad Šelmberk leží na pahorku nad Mladou Vožicí v jižních Čechách.
Dodnes se dochovala 26 metrů vysoká hradní věž, která jako jediná přežila ničivou třicetiletou válku a v dnešní době slouží  jako rozhledna. Z věže se vám otevírá pohled na krásnou zvlněnou Táborskou, Křemešnickou a Vlašimskou pahorkatinu.

Věž hradu
26 m vysoká hradní věž je upravená na rozhlednu. Foto: Vlaďka Bráfková

Údolí řeky Černá: Hledejte jeskyně ve skalách

Prozkoumejte Hradišťský vrch s 30 metrovou rozhlednou, která symbolizuje Kelty i Rožmberky. Z její vyhlídky budete nadšeni, neboť za jasného počasí spatříte i Alpy. Vyhlídková stavba u města Kaplice na Českokrumlovsku vás určitě udiví svojí architekturou.

Výlet si prodlužte na zříceninu hradu Sokolčí, projděte se údolím řeky Černa a hledejte s dětmi jeskyně ve skalách, najděte  hrad Pořešín, rozhlednu Slabošovku anebo vandrujte Slepičími horami. Všechny rozhledny v Jižních Čechách stojí za vidění.

Rozhledna Hradišťský vrch, Jihočeský kraj. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: Dingoa