Stolečku, prostři se: Na Veselém kopci se dozvíte, jak stolovali naši předci

Stolečku, prostři se. Veselý kopec, Hlinsko
Stolečku, prostři se. Veselý kopec, Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz

Stolečku, prostři se. Pod tímto názvem pořádá Národní muzeum v přírodě komentovanou prohlídku ve skanzenu Veselý kopec v Hlinsku. A jak už název napovídá, zaměřuje se na stolování našich předků.

Pokud vás toto téma zajímá, pak navštivte v úterý 1. srpna Muzeum v přírodě Vysočina v Hlinsku. Speciální komentovaná prohlídka vás provede v čase a prostoru areálem Veselého kopce. Projdete se mezi roubenkami a nahlédnete do domácností. Představte si, že jejich obyvatelé zrovna zasedají ke společné večeři. Určitě vás bude zajímat, co se v daném období mohlo objevit na jejich talíři. A vlastně – používali talíř? A co příbor? Jaké zvyklosti panovaly u stolu vesnických obyvatel před 100–150 lety?

Kterou potravinu jedli naši předci nejčastěji? Jaký úkol měl hospodář? Byl u stolu nějaký zasedací pořádek? Co se u společného jídla rozhodně nesmělo dělat? A uměli bychom se v té době nejen zařadit mezi stolovníky, ale dokonce i najíst? Při komentované prohlídce se dozvíte odpovědi na tyto i další otázky. A nejen to, něco málo si sami vyzkoušíte.

Stolečku, prostři se. Veselý kopec, Hlinsko.
Stolečku, prostři se. Veselý kopec, Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz

Místo konání akce

Muzeum v přírodě Vysočina
Příčná 350
539 01 Hlinsko
Pardubický kraj

Termíny

1. srpna 2023, v 10.30 a 13.30 hodin.

Vstupné

Komentovaná prohlídka + vstup do areálu Veselý Kopec: dospělí 170 Kč, studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 150 Kč, děti 6–15 let 90 Kč, rodinné (2 dospělí a max. 4 děti 6–15 let) 340 Kč.

Kontakty

Tel.: +420 469 326 415
E-mail: muzeumvysocina@nmvp.cz
Web: www.nmvp.cz