Velehrad si mnozí z nás spojují pouze s každoročními červencovými oslavami státního svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Ale obec v podhůří Chřibů a její blízké okolí jsou pro cestovatele zajímavé celoročně. Pojďte tato místa objevit i vy! Velehrad na vás čeká!
Vítejte na Velehradě
Dvě vysoké věže baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje jsou při příchodu či příjezdu do Velehradu nepřehlédnutelné. Chrám, povýšený na baziliku minor rozhodnutím papeže Pia XI. v roce 1928, se dočkal také dalšího ocenění. A sice od papeže Jana Pavla II., který bazilice v roce 1985 udělil vyznamenání Zlaté růže.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Na Velehradě…
Svůj pobyt na Velehradě začněte prohlídkou vlastního chrámu, který k vám bude beze slov promlouvat svou krásou. Procházku můžete absolvovat sami, ale zajímavější bude určitě s průvodcem. Komentovanou prohlídku je potřeba objednat s předstihem v Informačním centru poutního areálu Velehrad. V infocentru se také prodávají vstupenky k neméně poutavé prohlídce, a to podzemí baziliky. Poznáte zde mimo jiné stavební vývoj baziliky a uvidíte vzácnou Zlatou růži – vyznamenání od papeže Jana Pavla II. Podzemí je věnováno připomínce křesťanských mučedníků 20. století, tzv. martyrion. Do jeho expozice patří kromě jiného věrná kopie palladia země české – reliéf Matky Boží s dítětem. Informace o Velehradu a prohlídkách areálu jsou na internetových stránkách Velehrad-info.
Cyrilometodějské stezky
Do Velehradu vedou ze všech směrů poutní (turistické) trasy po značených Cyrilometodějských stezkách. Inspirujte se našimi výlety Cyrilometodějskou stezkou…, díl první a Cyrilometodějskou stezkou…, díl druhý.
Velehrad má prima okolí
Chcete se projít suchou nohou pod hladinou rybníka? Že to nejde? Ale ano, podvodním tunelem v obci Modrá. Na tento výlet jsme vás již zvali. Podívejte na tento článek.
Když se z Modré vydáte po modré turistické značce do lesů pohoří Chřiby, vychutnáte si pohled na vinařskou krajinu z rozhledny stojící kousek nad obcí. Uvidíte i repliku větrného mlýna na kopci nad sousední obcí Jalubí. Od rozhledny budete pokračovat kolem rybníků zasazených do lesních pasek a na konci trasy budete obdivovat neobvyklý kámen. Jmenuje se Králův stůl a jeho tvar, poloha a znaky, které nese, v sobě ukrývají dostatek prostoru pro fantazii. Z Modré ke Královu stolu je to cca 5 km, turistickou trasu doprovází naučná stezka Fauna a flóra Chřibů.
Velehrad-Dvě sedmičky
Zatímco rozhlednu v Modré můžeme označit jako „obyčejnou“, o rozhledně nad obcí Salaš nedaleko Velehradu se to říct nedá. Naopak! Architekt Jan Smékal, jehož návrh byl vybrán k realizaci, stylizuje rozhlednu do tvaru dvou proti sobě stojících a nestejně vysokých sedmiček (někdo říká „hasáků“).
Výsledná podoba rozhledny jí dává punc výjimečné stavby, totéž se dá říct o výhledu na věže velehradské baziliky či na pohraniční hřeben Bílých Karpat, zejména při západu Slunce. Z Velehradu můžete do obce Salaš jít pěšky, nebo jet autem či na kole, je to asi 8 km.
Sekvojovec obrovský
V osadě Chabaně, která je součástí obce Břestek, je několik historicky cenných památkových domků, za prohlídku stojí pověstmi opředená Břestecká skála. Největším lákadlem je ale výjimečný strom sekvojovec obrovský, který byl v Břestku-Chabaních vysazen v 19. století.
O výletě na sedmičky a k sekvojovci si můžete přečíst v našem předchozím článku Chřiby: Výlet od dvou šťastných sedmiček k mohutnému sekvojovci.
K Památníku Velké Moravy
Z Velehradu můžete své kroky nasměrovat po historické trase Poutní cesty růžence do 5 km vzdáleného Starého Města. Je dost pravděpodobné, že právě na území Starého Města a Uherského Hradiště se rozkládalo dávné město Veligrad, mocenské centrum Velkomoravské říše. Ve Starém Městě nad původním archeologickým nalezištěm stojí Památník Velké Moravy; pokud půjdete do Uherského Hradiště, nevynechejte Výšinu sv. Metoděje.
Unikátní Kovozoo
Staré Město, kromě velkomoravské historie nabízí také ekologickou současnost – je zde vybudována originální expozice zvířat zhotovených z kovového odpadu. Kovozoo, jak se areál nazývá, zahrnuje přes 250 různých zvířat, vesměs v životní velikosti a k tomu řadu zábavných prvků, které pobaví a poučí děti i dospělé. Inspirujte se k návštěvě Kovozoo v jednom z našich předchozích článků – V Kovozoo na Slovácku uvidíte, kolik hezkých věcí se dá vyrobit ze starého harampádí.
Jako motto pro pobyt ve Velehradu a jeho okolí se velmi hodí prosté sdělení ze Životopisu sv. Cyrila a Metoděje, které říká: Přicházíme, abychom byli spolu.
Kde se Velehrad nachází?
Kraj: Zlínský
Okres: Uherské Hradiště
Obec: Velehrad
Kontakt
Turistické centrum Velehrad
Salašská 328, 687 06 Velehrad
telefon: +420 723 984 080
e-mail: ticvelehrad@email.cz
www.velehrad.cz
Další možnost informací
Spolek pro podporu místních iniciativ Chřiby
Kostelany 48
767 01 Kroměříž
tel.: +420 607 870 392
e-mail: info@chribymikroregion.cz
www.chribymikroregion.cz