Výlety s tajemstvím: 10 výletů, které vám poodhalí různé taje lidí, hradů i zvířat

Dům oběšených panenek
Panenky najdete i v přilehlém lese... Foto: Facebook Holka na vandru

Pojďte s Fajnvylety.cz na výlety s tajemstvím. Odhalte tajemství otisků rukou, divoké zvěře i lesa, zednářské tajemství, triky Edwarda Kelleyho, tajemství hradu i nejužší uličky v Čechách. Nabízené výlety probudí vaši zvědavost i touhu po poznání. Máte své tipy na to, které místo v Čechách je pro vás to nejděsivější?

Tajemství zednářů i pestrý kulturní program v brněnském letohrádku Mitrovských!

Hledáte místo, které vás vytrhne z městského shonu? Kde si odpočinete, načerpáte energii, necháte na sebe působit krásu starých časů i okolní přírody? To vše, a ještě mnohem víc, vám nabízí letohrádek Mitrovských v Brně.

Letohrádek Mitrovských Brno
Letohrádek obklopuje kouzelná zahrada. Foto: Letohrádek Mitrovských

Víte, kde má Ježibaba svou Perníkovou chaloupku? No přece u Pardubic!

To, že jsou Pardubice proslulé výrobou perníku, jistě víte. Ale věděli jste, že u Pardubic bydlí ve své Perníkové chaloupce ježibaba ze stejnojmenné pohádky? Originální zážitkové Muzeum perníku a pohádek Perníková chaloupka najdete v obci Ráby u Pardubic, blízko hradu Kunětická hora, v budově bývalého Loveckého zámečku (z r. 1882). Chaloupka je celoročně přístupná a zaměřuje se hlavně na rodiny s dětmi. Zážitkový program je určen pro děti od čtyř let a děti si zkusí, jaké to je být Jeníčkem a Mařenkou, ale poznají také medový ráj, Ježíškovo nebe i peklo plné čertů. Tak si připravte drobečky do kapsy, výprava do pohádky začíná!

Perníková chaloupka
Perníková chaloupka uprostřed Tajuplného lesa. Foto: Království perníku

Zámek Bor: Tajemství otisků rukou v zámecké kapli

Navštivte v podhůří Českého lesa zámek Bor, půvabné sídlo, jež z původně středověkého vodního hradu pánů ze Švamberka vykvetlo do dnešní krásy. Procházka gotickým hradem, zámeckými komnatami, a především jeho historie a zajímavosti vás zcela uchvátí. Jaké tajemství skrývají záhadné otisky rukou v kapli sv. Vavřince? Odhalte je.

Zahrada u borského zámku. Foto: Anna Petruželková
Zahrada u borského zámku. Foto: Anna Petruželková

Hrad Hněvín: Za tajemstvím mága Edwarda Kelleyho

Hrad Hněvín je krásnou a nepřehlédnutelnou dominantou stejnojmenného vrchu, kterou byste při návštěvě města Mostu neměli minout. Zábavu si tu najdou jak milovníci výhledů, tak i kouzel. Staňte se na chvíli alchymisty a odhalte triky Edwarda Kelleyho.

Hrad Hněvín ve městě Most, Ústecký kraj. Zdroj: Shutterstock.com/islavicek
Hrad Hněvín ve městě Most, Ústecký kraj. Zdroj: Shutterstock.com/islavicek

Navštivte rysí a jelení výběh v Národním parku Šumava a poznejte tajemství divoké zvěře!

Tip na výlet pro milovníky nedotčené přírody i zvířat. Na území Národního parku Šumava, který vás okouzlí svou přírodní krásou, se nedaleko obce Kvilda rozprostírá také rysí a jelení výběh, a vy tak máte možnost zblízka poznat život těchto zvířat, která šumavské lesy obývají od nepaměti. Tak vzhůru na Šumavu!

Šumava Kvilda
Jeleni a rysové žijí na Šumavě od nepaměti. Foto: NC Kvilda

V Muzeu pražských pověstí a strašidel se vám strachem rozbuší srdce

Plánujete výlet do Prahy a chtěli byste při procházkách starými uličkami zažít něco opravdu originálního? Navštivte Muzeum pražských pověstí a strašidel! O autentickou atmosféru a adrenalin nebude nouze a s celou rodinou si užijete spoustu zábavy!

Praha Muzeum pražských pověstí a strašidel
Jak dobře znáte pražské pověsti? Foto: Mysteria Pragensia

Hrad Lichnice: Tajemství hradu, aneb čím se provinila krásná panna Milada?

Hrad Lichnice má jako každý správný hrad svoji pověst. Ta jeho je o marnivé krásce Miladě na hradě Lichnici, jehož zřícenina se tyčí na skalnatém ostrohu nad Lovětínskou roklí. Mnoho nápadníků se ucházelo o urozenou pannu, ale ta si pro ně vymyslela těžký úkol, který zatím nikdo nesplnil. Až jednou, objevil se rytíř a ten…

Tajemství nejužší uličky v Česku: V noci se z ní ozývá kvílení a pláč

Víte, kde najdete nejužší pojmenovanou uličku v České republice? V Kadani! Katova ulička je sice široká pouze šedesát šest centimetrů, ale v naší historii sehrála důležitější roli, než si možná myslíte… A podle pověsti jí chrání dva místní duchové. Prohlédněte si taky hrad v Kadani a najděte nejvýznamnější gotický kastel ve střední Evropě!

Katova ulička Kadaň
Katova ulička ukrývá svá tajemství. Foto: Martin Tesař

Znáte nejděsivější místo Česka? Je jím Dům oběšených panenek na Pardubicku

Možná jste slyšeli o mexickém Ostrově mrtvých panenek, který denně navštěvují tisíce turistů. Za adrenalinovým zážitkem ale nemusíte cestovat až do Mexika! Jestli máte pro strach uděláno, Dům oběšených panenek ve vesnici Rváčov nedaleko Hlinska byste rozhodně neměli minout, podle mnohých se jedná o vůbec nejděsivější místo v České republice.

Dům oběšených panenek
Krásná zahrada, nemyslíte? Foto: Facebook Holka na vandru

Branišovský les je proslulý legendami

Branišovský les, nebo také Les Bor často přirovnáváme k rumunskému lesu Hoia Baciu a japonskému Aokigahara – lesu sebevrahů. To však nevysvětluje, proč je tak oblíbeným místem pro sportovní aktivity a procházky. Jste nadšenci fitness? Využijte lesní workoutové hřiště, naučnou stezku a síť lesních cest s odpočívadly. Branišovský les vás buď vyděsí nebo nechá v klidu. Pokud se maličko bojíte, vypravte se na výlet s přáteli nebo rodinkou.

Branišovský les. Foto: Gabriela Zítková