Západní Jeseníky: Zimní výlety na vojenskou pevnost nebo hrad

Rozhledna Bukovka u Rapotína. Autor: Jan Barančík. Zdroj: Turistické informační centrum Rapotín

Západní Jeseníky v Olomouckém kraji zvou na pěší výlety do údolí i na vrcholky pohoří a rozhledny. V Muzeu papíru si vyrobte vlastní papír, prohlédněte si vojenskou pevnost a nechejte se vtáhnout do romantiky středověké zříceniny hradu s kouzelnými výhledy do krajiny. V Západních Jeseníkách najdete výlet pro každého!

Rychlebské hory: Putování stezkami za romantikou

Rychlebské hory nejsou z nejvyšších, ale svou tichou krásou nadchnou nejednoho výletníka. Poznejte kouzlo tak trochu opuštěného pohoří kdesi na severu Olomouckého kraje. A co teprve Račí údolí považované za perlu tohoto pohoří. Právě tudy povede vaše kroky cesta k romantické Rychlebské zřícenině.

Výhled – Čertovy kazatelny
Výhled – Čertovy kazatelny

Muzeum papíru: Vyrobte si vlastní papír!

Velké Losiny, to nejsou jen smutně proslulé čarodějnické procesy z konce 17. století, ale také Muzeum papíru, tedy tradiční manufakturní výroba papíru. Při vaší návštěvě Jeseníků proto na něj nezapomeňte, nebudete litovat.

Romantický hrad Brníčko vás vrátí zpět do středověku

Hrad Brníčko láká ty, kteří navštěvují rádi historická místa, kde za dávných časů zvonila zbroj rytířů. Vydejte se s námi do Olomouckého kraje do obce Brníčko, kde už z dálky upoutají vaši pozornost ruiny středověkého hradu. Majestátně se tyčí nad vesnicí a pro nádherný výhled do okolí jsou oblíbeným cílem turistů.

Zřícenina hradu Brníčko, Olomoucký kraj. Zdroj: obec Brníčko

Staré Město pod Sněžníkem a stezka u něj vás vtáhne do vojenské historie

Toulka okolím Starého Města pod Sněžníkem v podhůří Králického Sněžníku potěší především fanoušky vojenských pevností. Pojďte za poznáním tajuplných železobetonových bunkrů, které měly naši zemi chránit před nepřítelem. Vstupte do historie prostřednictvím naučné stezky Staroměstská pevnostní oblast. 

Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast, Staré Město pod Sněžníkem. Zdroj: Beton Bunkr Club Kronfelzov

Vystoupejte za úchvatnými výhledy: Rozhledna Bukovka

V podhůří Hrubého Jeseníku na Předním Bukovém kopci se tyčí krásná dřevěná rozhledna Bukovka. Zavede vás k ní naučná stezka z nedaleké obce Rapotín. Zdoláte-li výstup na kopec i schody věže, zažijete parádní výhled do údolí říčky Desné a na hory v nejsevernějším cípu Moravy.

Vysoký vodopád: Malebná příroda a nejvyšší vodopád v Jeseníkách

Nádherný přírodní majestát šumící do dalekého kraje najdete nedaleko vrcholu Praděd, který je nejvyšším vrcholem Jeseníků. I tento monument se pyšní jedním NEJ, a to tím, že se jedná o nejvyšší vodopád v Jeseníkách. Podle své výšky si získal i zasloužené jméno – Vysoký vodopád.

Zasněžená krajina s vodopádem
Zasněžená krajina s vodopádem. Foto: Marika Mejzlíková

Projděte se po dřevěném chodníčku naučné stezky Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Horská osada Rejvíz obydlená asi 75 stálými obyvateli leží na náhorní plošině uprostřed hlubokých lesů. Znalci je označovaná jako nejkouzelnější krajina Jeseníků, jelikož poskytuje ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku, běžky i houbaření.

Dřevěný chodník naučné stezky
Dřevěný chodníček naučné stezky Rejvíz k Velkému mechovému jezírku.

Objevte krajinu zkamenělého pastýře u obce Branná

V pohoří Hrubý Jeseník při vycházce okolím obce Branná dojdete k přírodní památce Pasák. Stejnojmennou skalní věž, vypínající se nad údolím řeky Hučavy, proměnila příroda za několik tisíce let do pozoruhodných tvarů. Poznejte rozmanitosti přírodního bohatství, ale i technické památky včetně pohraničního opevnění cestou po naučné stezce Pasák.

Výhled do krajiny, naučná stezka Pasák, obec Branná v okrese Šumperk. Zdroj foto: Informační centrum Branná

Tajemný hrad Koberštejn stráží všechny poutníky

Na Zámecké hoře nedaleko města Zlaté Hory se vypínají pozůstatky hradu Koberštejn. Objevte okouzlující, ale i tajemné místo, jež potěší milovníky turistiky, překrásných výhledů i historie v Jeseníkách. Na výlet zve zřícenina hradu a její torzo kamenné věže. Jako strážce výletníků putujících krajem, si vás zcela podmaní.

Příkop pod Koberštejnem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Příkop pod Koberštejnem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Vyrazte do Jeseníků. Vřesová studánka vás osvěží zázračnou vodou

Vydejte se s námi do Jeseníků na výlet za léčivou vodou pěšky nebo na běžkách. Horská kaplička Vřesová studánka, stojící na místě kaple a turistické chaty, je oblíbeným výletním cílem i zastavením poutníků. Přijměte její pohostinnost korunovanou nádhernými výhledy.

Vřesová studánka. Foto: Pixabay.com / katerinavulcova
Vřesová studánka. Foto: Pixabay.com / katerinavulcova