Východní Jeseníky: Zimní výlety pěšky nebo na lyžích

Lyžař na sjezdovce
Sjezdovky pod Petrovými kameny lákají řady lyžařů. Foto: Jakub Zlámal

Východní Jeseníky v Moravskoslezském kraji lákají na zimní pěší výlety do hradní pevnosti Sovinec, do Pradědovy galerie s betlémem, na zříceniny i zámek, k pramenům, na horu Praděd nebo do lázní. Východní Jeseníky prochoďte i v zasněžené zimě a vychutnejte si chladné, ale impozantně krásné ticho. 

Hrad Sovinec: Vyrazte za středověkými zážitky a poutavou historií

Hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku je vskutku impozantní. Historická památka je rozsáhlou hradní pevnostní, která vás přenese do dob dávných minulých při mnoha kulturních akcích. Poznejte historii, příběhy, architekturu jedné z nejvýznamnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje. Otevřeno je od 26. 12. do 30.12. 2023.

Hradní pevnost Sovinec. Zdroj: Shutterstock.com/Jirka Marak
Hradní pevnost Sovinec. Zdroj: Shutterstock.com/Jirka Marak

Pradědova galerie: Dřevěné sochy i betlém

V obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků je Pradědova galerie u Halouzků. Mystické a klidné místečko samotného vládce hor – děda Praděda. Je totiž bezesporu největší dřevěnou sochou mezi ostatními vyřezanými figurami uměleckého řezbáře, který rád vytváří velká díla. Prohlédněte si také betlém v životní velikosti.

Pradědova galerie u Halouzků. Zdroj: pradedovagelerie.cz

Zřícenina hradu Šelenburk je kamenný svědek dávných časů

Mezi krásné výlety ve Jeseníkách patří ty v podhůří Nízkého Jeseníku. Jihovýchodním směrem od Krnova, na zadním Cvilínském kopci, stojí zřícenina hradu Šelenburk. Někdy je nazývána také Lobenštejn, nebo Cvilín. Ale ať už ji budete říkat jakkoli, určitě stojí za návštěvu. Je zde nádherný výhled, a to především k našim polským sousedům. 

Zřícenina hradu Šelenburk, Moravskoslezský kraj. Zdroj: TIC Krnov

Petrovy kameny: Zimní procházka nebo lyžování

Udělejte si krásnou zimní procházku v Jeseníkách a objevte přírodní zajímavosti, které se v této kouzelné krajině nachází. V zimních měsících vám vrchol Petrovy kameny nabídne i dostatek lyžařského vyžití.

Petrovy kameny v létě
Petrovy kameny ukrývají řadu rostlin až z doby kamenné. Foto: Vít Slezák

Hrad Fulštejn: Malebná ruina

Nad meandrem říčky Osoblahy stojí dříve rozsáhlý hrad Fulštejn. Hrad náležel k nejmohutnějším opevněním českého Slezska. Půvabná krajina a zajímavě, do červena zbarvená hradní zřícenina je ideálním místem pro romantický výlet. Vítejte na Osoblažsku!

Zřícenina hradu Fulštejn u Bohušova. Zdroj: www.hrady-zriceniny.cz. Autor: Petr Fabian

Půvabná Jelení studánka: Osvěžení a odpočinek

Výlety ve východních Jeseníkách by nebyly úplné bez Jelení studánky. Jen málokdo z turistů, mířících ze Skřítku na Praděd, odolá odpočinku u jednoho z mála pramenů na temeni hor. Vydatný vodní pramen navíc s kamennou útulnou patří k nejvyhledávanějším a člověkem nejdéle využívaným místům v Jeseníkách. Tím místem je Jelení studánka.

Jelení studánka
Panorama u Jelení studánky.

Vyšlápněte si na nejvyšší horu Moravy

Nenechte si ujít výšlap na nejvyšší horu Moravy Praděd zasněženou krajinou, která vás svojí kouzelnou atmosférou vtáhne rovnou do pohádky. Svou majestátností je hora symbolem Jeseníků i celého Moravskoslezského kraje.

Socha Praděd
Socha Praděd na vrcholu hory. Foto: Marika Mejzlíková

Vyrazte za nadějí k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilín

Staňte se na chvíli poutníky a vydejte se za světlem a nadějí, tak jako námořníci k majáku, na vrch Cvilín. V poutním kostele Panny Marie Sedmibolestné naleznete klid a smír vyzařující z dvou milostných obrazů. Poutní místo Cvilín je jedinečným místem, symbolem a dominantou Krnova, jež přináší víru v tom, že nezabloudíte.

Křížová cesta v areálu poutního místa Cvilín. Foto: Anna Petruželková
Křížová cesta v areálu poutního místa Cvilín. Foto: Anna Petruželková

Zdolejte unikátní dvouvěžovou rozhlednu Hraniční vrch

Rozhledna na Hraničním vrchu upoutá každého návštěvníka. Tuto pozoruhodnou stavbu  netvoří jedna vyhlídková věž. Ve skutečnosti zde uvidíte dvě rozhledny, které jsou spojené kovovou lávkou. Dvouvěžová rozhledna stojí jen pár metrů od česko-polské hranice u Města Albrechtice. Jistě vás svou originalitou překvapí. Pokochejte se výhledy do krásné příhraniční krajiny!

Rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Foto: Pavel Bártek. Zdroj: Město Albrechtice
Rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Foto: Pavel Bártek. Zdroj: Město Albrechtice

Poznejte zámek Hošťálkovy: ožívá a odkrývá své poklady

Zámek Hošťálkovy je pamětníkem mnoha proměn a také nejlépe dochovaným barokním zámkem na Bruntálsku. V 18. století býval honosnou rezidencí i centrem kulturního života slezské šlechty. Po roce 1945 sloužil jako domov důchodců a sociální ústav, což mu velice uškodilo. Díky novým majitelům, kteří se snaží vrátit mu jeho dávnou slávu, opět začíná vzkvétat.

Zámek Hošťálkovy. Foto: Anna Petruželková
Zámek Hošťálkovy. Foto: Anna Petruželková