Podzimní výlety s dětmi na Pardubicku

Mladějovská průmyslová dráha. Foto: Jan Kužílek
Mladějovská průmyslová dráha. Foto: Jan Kužílek

Podzimní výlety na Pardubicku nabízí pestrou paletu zábavy pro rodiny s děti. Vyrazte s nimi na hrad Košumberk, vydejte se na fajn cyklovýlet, vykročte na rozhledny a naučné stezky, za poznáním i zábavou na zámky, cestujte sluneční soustavou nebo podnikněte výlet parním vláčkem.

Hrad Košumberk představuje prima rodinný výlet. Vezměte děti, domácího mazlíčka a vystupte k hradu nad městem Luže na Chrudimsku. Prohlédněte si hradní interiéry, projděte naučnou stezku a nakrmte ovce kamerunské. Dobrodružství zažijete i v Toulcových Maštalích.

Hrad Košumberk. Foto: Pixabay.com / Jurij
Hrad Košumberk. Foto: Pixabay.com / Jurij

Podzimní výlet od Jahůdky k Borůvce

Od rozhledny Jahůdka k Borůvce na kole je cesta především pro vytrvalejší cyklisty. Trasa začíná ve Skutči, dojeďte k rozhledně Jahůdka, k hradu Košumberk, k rozhledně Borůvka a skončíte opět ve Skutči. Trasu dlouhou 27 km musíte s dětmi absolvovat úplně celou. Udělejte si pohodový cyklovýlet, který si zkraťte podle svým možností. Síly načerpejte na pohádkovém zámku Nové Hrady.

Rozhledna Borůvka, Pardubický kraj. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: Marzper

Proseč: Výlet sluneční soustavou a na Voyager

Planetární stezka Proseč, to je způsob, jak vzít děti na výlet sluneční soustavou. Raketu nechejte doma. Vše se odehraje na planetě Zemi ve městě Proseč na Chrudimsku. Na kole nebo pěšky si prohlédněte planety, trpasličí planety i pásy asteroidů. Nakonec se těšte na model vesmírné sondy Voyager. V Chrudimi zavítejte do Muzea loutek.

Planetární naučná stezka v Proseči, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale

Podzimní toulání po naučných stezkách

Semanín u České Třebové láká na síť naučných stezek. Zastavte se v Třebovských stěnách nebo se pokochejte chaloupkou Maxe Švabinského v Kozlově.

Semanín: orientační plán naučné stezky. Zdroj: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová
Semanín: orientační plán naučné stezky. Zdroj: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová

Mladějov láká na parní vláček

Jízda parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově na Moravě, to je výlet, který nadchne všechny malé budoucí strojvůdce a vůbec milovníky železnic. Už jste se svezli vláčkem s parní lokomotivou? U České Třebové si užijete přírody po naučné stezce v údolí Skuhrovského potoka. Můžete si tam zahrát i na indiány.

Mladějovská průmyslová dráha. Foto: Jan Kužílek
Mladějovská průmyslová dráha. Foto: Jan Kužílek

Kralický Sněžník: Socha slůněte a rozhledna

Kralický Sněžník se zalíbí celé rodině. Na vrcholu Sněžníku se děti setkají se sochou slůněte a podíváte se z rozhledny. Vystupte na kopec Štvanice, kde spatříte Stříbrnou Twiggy. Hezký výhled poskytne i Dalimilova rozhledna na Větrově.

Kralický Sněžník. Foto: flickr.com / Olgierd Rudak / CC BY-SA 2.0
Kralický Sněžník. Foto: flickr.com / Olgierd Rudak / CC BY-SA 2.0

Na podzim do oblak

Stezka v oblacích Dolní Morava to je úchvatný výlet ve výšce 55 metrů. Vychutnejte si příjemné bloudění na proplétajících se stezkách pod podzimní oblohou. Čeká vás jízda tobogánem, i půvabné výhledy do pohoří Kralického Sněžníku. Pak si zajeďte do Vojenského muzea Králíky. Až tam pojedete, zastavte se na rozhledně Val.

Stezka v oblacích za soumraku. Foto: Jiří Kašpar

Za Kelty, Kukym i do Afriky

Keltská stezka vás provede okolím města Nasavrk u řeky Chrudimky. Těšte se na divoké peřeje řeky Chrudimky, vodopád, pozůstatky keltského oppida, osadu Peklo a hezká místa. Pokud byste se chtěli v létě vykoupat, zajeďte k Sečské přehradě. Dopřejte si i výlet ke zřícenině hradu s roztomilým názvem Rabštejnek.

Oppidum Hradiště, České Lhotice (valy). Autor: Vladimír Dvořák (CC BY-SA 4.0)

Muzeum Emila Holuba v Holicích zprostředkuje vašim dětem zážitek plný dobrodružství. Přijměte pozvání k výletu do Afriky. Pro děti jsou tu připraveny tajemné skříňky, stavebnice, dotykové obrazovky a osedlají si i model zebry a lva. Dále vezměte děti za zvířátky na zámek v Častolovicích.

Africké muzeum Dr. Emila Holuba. Zdroj: holubovomuzeum.cz

Kukyho naučná stezka to je zábava plná her v obci Březina u Poličky. Než na fajn výlet vyrazíte, podívejte se s dětmi na loutkový film Kuky se vrací. Pak už budete k cestě do Kukyho lesa a k vodním hrátkám, které na vás čekají, zcela vybaveni. Dětem se zalíbí i ve městě Polička v Centru Bohuslava Martinů.

Město Polička proslavil Bohuslav Martinů. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Město Polička proslavil Bohuslav Martinů. Foto: Flickr.com / Donald Judge