Zoo jsou rozmanitá! Procestujte republiku s dětmi a objevte jejich jedinečnosti.

Gorila nížinná, Zdroj: Archiv Zoo Praha
Gorily nížinné. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Udělejte dětem i sobě radost zvířátky. Výlet do zoo bývá plný radostných zážitků. Děcka i zvířátka jsou všetečná a vzájemně si předávají energii překvapení, nadšení i zvědavosti. Odpočiňte si a nenásilnou formou se učte o zvířecím světě nové a poučné věci. Nevynechejte žádnou zoologickou zahradu. Každá je jiná a vábí k lákavé podívané. Fajnvylety.cz vám připravily přehled toho nejzajímavějšího, co nesmíte minout.

Zoo Praha vám zprostředkuje procházku, při které navštívíte lachtany a tučňáky. Projděte Severský les, africkou savanu a Afriku zblízka, Rezervaci Bororo, Indonéskou džungli i Tasmánii. Prostě si zacestujte mezi kontinenty. Na stezce kolem Údolí slonů na vás čeká pohled na sloní stádo. Dívejte se a hledejte mezi nimi i malého Maxíka. Maxmilián je první slon indický počatý a narozený v pražské zoo. Brouzdejte papouščí stezkou, kde se seznámíte s menšími druhy papoušků a vstupte do voliéry s volně létajícími papoušky a jinými ptáky.

V Pavilonu velkých želv vás možná upoutají dva samci želvy sloní. Ten největší se jmenuje Ebelhard. Je klidný a rád jí. To Antonio je menší a rád se pere. Kromě lvů, gepardů, lemurů, žiraf, surikat a mnoha dalších tvorů se dětem zalíbí i Dětská zoo, kde mohou zvířátka hladit a krmit. Při procházce zoologickou zahradou děti objeví skluzavky, prolézačky a můžete si dát něco dobrého v některém z místních občerstvení.

V některých zoo mohou děti zvířata i krmit!

Zoopark Zelčín u Mělníka ve Středočeském kraji obývá lama alpaka, surikata, emu hnědý, Klokanem Bennettův a jiná hladová zvířata. Děti je mohou krmit, povozí se na koních a poskáčou na trampolíně. V zooparku můžete i přespat, což děti budou vnímat jako úžasné dobrodružství. Zavítejte také do Zoo Chleby.

Zoo Tábor v Jihočeském kraji patří k těm, jež nabízí přenocování. Společnost během dne, vám udělají lvi pustinní, medvědi hnědí, pumy americké, jakové domácí, kozy kašmírské, lamy krotké, tamarýni žlutorucí, arové zelenokřídlí a další exotická zvířata. Čistě za krokodýly se vypravte do Krokodýlí Zoo Protivín.

Zoologická a botanická zahrada města Plzně vás přiměje k cestování, aniž byste opustili Plzeň. Navštívíte Evropu, Asii, Severní Ameriku, Jižní Ameriku, Afriku, Austrálii. Vydáte se do pravěku k dinosaurům a zahrajete si na archeology. Pro děti se tady pořádají příměstské tábory a nejrůznější kroužky.

Zoo Ústí nad Labem vám představí medvěda malajského, aligátory americké, gibony bělolící nebo třeba zářivě modré ary hyacintové. A uvidíte koťata. A to koťata vzácná! Jedná se o gepardy štíhlé narozené v říjnu 2022. V Ústeckém kraji navštivte také Zoo Děčín.

Jestlipak víte, která zoologická zahrad je nejstarší v Čechách?

Zoo Liberec je nejstarší v Čechách a láká do pavilónů tropů, šelem, žiraf, slonů i opů. Zavítat můžete do kina. Není problémem strávit v ZOO půl dne jako ošetřovatel, uspořádat oslavu narozenin nebo svatbu mezi zvířecími obyvateli.

Chvojenec v Holicích v Pardubickém kraji zve k nevídanému prožitku. Poznejte svět kočkovitých šelem z bezprostřední blízkosti.

Zoo a safari Dvůr Králové jsou nedílnou součástí Královéhradeckého kraje. Část safari je pěší do další části využijte safaribus nebo osobní automobil. Projedete mezi stády zeber, pakoňů, watusů a navštívíte Lví safari. Ve správní budově ZOO je sbírka obrazů Zdeňka Buriana a ti dinosauři na nich jsou jako živí! Budou se vám líbit.

Zoo Jihlava na Vysočině má expozice Údolí včel, Babiččin Dvoreček, Dům koček, Shetlandské ostrovy, Haciendu Escondido, Africkou savanu, Parčík Hokkaido, Himálaj, Delta Paraná, Asijský pavilón. Poznáte rozmanité kultury a život zvířat.

Zoo Brno najdete nedaleko Brněnské přehrady. Setkáte se například s tygry sumaterskými, rosomáky, vlky arktickými, soby polárními a můžete přihlížet jejich krmení. Máte rádi papoušky? Zajeďte do Bošovic u Brna, kde je Papouščí zoo Bošovice.

Zoologická zahrada Olomouc na Svatém Kopečku vás seznámí s nejrůznějšími ptáky, savci, plazy, rybami a bezobratlými. V olomoucké zoo zjistíte, jak to mají zařízené samičky mořských koníků s líhnutím mláďat.

Zoo Zlín chová slony, damany, želvy, pandy červené, gaury indické, tapíry čabrakové, bizardní ptáky kivi hnědé a nestory kei a jiné prapodivné tvory. Nakrmíte a pohladíte si tady žirafy a mořské rejnoky. Vyzkoušíte atrakce Lanáček a Cestu korunami stromů.

Zoo Ostrava v Moravskoslezském kraji vám umožní prozkoumat pavilony s výběhy makaků lvích, afrických žiraf, medvědů ušatých, hulmanů posvátných, levhartů cejlonských, lvů indických, koček rybářských, binturongů, hrochů obojživelných či krokodýlů štítnatých. Děti naleznou řadu atrakcí. Součástí ostravské ZOO je i rozlehlý botanický park s Cestou lesa, stínu, vody a mokřady.

Po zvířátkách v zoo se vydejte do bludišť a labyrintů, v nichž je to zábava, adrenalin i zkouška orientace.