Nechte se navnadit a vypravte se na výlety pro děti na Plzeňsku. Třeba za hradními strašidly nebo do muzea strašidel. Zříceniny, hrady, muzea, zámky, klášter, rozhledny i naučné stezky skrývají své zajímavosti, a někde můžete najít i poklad. Prohlédněte si historickou zbroj, tajemné chodby, mystická místa i tajuplný les. Připravte rodinou bojovku a hledejte poklad! Prozkoumejte mohylová pohřebiště a tvrziště. Zjistěte, jak žily děti šlechticů v 19. století a co dělaly ve volném čase.
Zřícenina hradu Libštejn na Rokycansku pamatuje dobu Karla IV. Vezměte děti na dobrodružný výlet, na vrchol kopce nad Berounkou. Spatříte, co zůstalo z dvou velikých věží, mohutných dvojitých zdí a předsunutých bašt. Dalším hezkým místem k výletu je hrad Krašov.
Víte, kde je největší historická zbrojnice?
Západočeské muzeum Plzeň má největší historickou zbrojnici v Čechách. Věděli jste, že už během husitských válek se střílelo puškami? V muzeu uvidíte hákovnice s lunetovým zámkem i zbraně mladší, pocházející až z 30. leté války. Pokud mají vaše děti pro strach uděláno, vezměte je do Muzea strašidel Plzeň.
Zámek Červené Poříčí přiblíží, jak se v 19. století žilo dětem ze šlechtických rodin. Co nosily, jak a s kým trávily svůj čas. Pokud chcete, aby byl výlet ještě pohádkovější, zajeďte s dětmi na nedaleký hrad Švihov, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku.
Kamenný kruh na vrchu Hovězáku u Břas vás zaujme svou atmosférou. Možná potkáte i druidy, a pokud přijdete v době zrání jahod, děti si zdravě zamlsají. Na návrší se totiž daří jahodníkům. Až si užijete atmosféry kamenného kruhu, zajděte na rozhlednu Na Vrchách u Břas.
Zjistěte na kolika kůlech stojí klášter Plasy a pak hurá do Zoo
Klášter Plasy stojí na více než pětitisících dubových kůlech, a aby se nezřítil, musí být kůly neustále ve vodě. Vezměte děti na zajímavou prohlídku klášterní křížové chodby, jídelny, barokní nemocnice, klášterního vězení a podzemních vzdušníkových chodeb. Poté se s dětmi vypravte do Zoo Plasy.
Zřícenina letohrádku Kamýk u Oseka je skvělým místem, kde strávit s dětmi volný den. Vezměte si sebou deky, něco dobrého, knihu pro společné čtení, míč a vystoupejte na kopec Vršíček. Spatříte romantickou zříceninou letohrádku Kamýk a poutní kapli. Cestou domů zajeďte ještě ke kostelu sv. Vavřince u Břas. Nad hlavním oltářem ukažte dětem obraz od malíře J. Berglera, téhož malíře, který vymaloval oponu Stavovského divadla.
Strašidla Radouše se nebojte a vypravte se na hrad Radyně
Rozhledna na Kotli u Rokycan na vrchu Kotel nabízí výhled na Krušné hory i České středohoří. Cestu k rozhledně absolvujte klidně na kole. Síly načerpáte u studánek Pramen krásy, Pod rozhlednou nebo v dřevěném altánku. Dalším pěkným cílem k výletu je hrad Radyně se zlovolným strašidlem Radoušem.
Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlavy je obklopena tajuplným lesem. Dojdete k ní po dřevěné lávce nad hradním příkopem. Místo bylo osídleno už od pradávna. Dnes je zřícenina méně frekventovaným cílem výletů. Díky tomu je přímo předurčena k rodinným bojovkám. Dopřejte dětem dobrodružné hledání pokladu. V přibližné vzdálenosti 11 km od zříceniny je Mariina vyhlídka.
Chcete vidět živou vydru říční? Vydejte se k řece Vydře
Naučná stezka Kornatickým lesem začíná na rozcestí pod zříceninou hradu Lopata. Během 13ti zastavení na deseti kilometrech s dětmi prozkoumáte mohylová pohřebiště a několik tvrzišť. Projdete Hádeckým polesím a přírodním parkem Kamínky. Jste-li na výletě s menšími dětmi, vezměte je poté do parku Ždírecká zoo, které je plné dřevěných a kovových zvířat.
Naučná stezka Povydří na Klatovsku láká k procházce šumavskou přírodou kolem říčky Vydry. Zastavte se na něco dobrého v Turnerově chatě, možná tam děti uvidí i živou vydru říční. Nezapomeňte se projít k Čenkově Pile, kde je vodní elektrárna Vydra. Zkrátka výlety pro děti na Plzeňsku jsou fajn!