Ptáte se proč? Víte třeba, na kterém hradě naleznete Kapli sv. Kříže, kde je největší sbírka loveckých trofejí nebo nejstarší zámecký knihovní sál v Čechách? Už jste si prošli Expozici českého zvonařství? Který hrad nebo zámek vás zláká detektivním příběhem či úchvatným zámeckým barokním divadlem? Z které zámecké kuchyně se line vůně dobrot skoro celé léto nebo kde na vás čekají zámecké apartmány?
Na některém zámku se stanete badatelem nebo archeologem, jinde uvidíte věznici, která střežila velmi slavné osobnosti a zahlédnete zimující netopýry. Hrady a zámky nikdy neomrzí lovce kuriozit, napětí a dobrodružství. Pokud jste takoví, není co řešit! S Fajnvylety.cz odhalíte vždy něco nového.
Karlštejn nadchne kaplí sv. Kříže, Konopiště loveckými trofejemi
Karlštejn patří mezi nejvyhledávanější hrady. Kaple sv. Kříže je zdobená polodrahokamy, drahokamy a zlatem s obrazy Mistra Theodorika a dalších. Místo, kde bývaly říšské a české korunovační klenoty je portrétní galerií českých panovníků, která co se velikosti týče, nemá v Čechách obdoby. Prohlédněte si také vyobrazení Svatováclavské legendy na schodišti do Velké věže. Vystoupejte až nahoru a užijete si kouzelný výhled. Věděli jste, že studna na Karlštejně neměla vlastní pramen? Voda se do ní přiváděla pomocí šlapacího zařízení z Budňanského potoka.
Zámek Konopiště si možná spojíte se sbírkou loveckých trofejí, s Františkem Ferdinandem d’Este a jeho milovanou Žofií Chotkovou nebo s medvědem Jiřím. Tento zámek přestavěný v romantickém duchu však nabízí mnohem více. Čeká vás sedm prohlídkových okruhů. Kromě zámeckých interiérů uvidíte i Růžovou zahradu se skleníky. Na zámku se konají akce jako je Čaj o páté neboli odpolední kolace – luxusní zážitek na Konopišti, či prohlídky trofejí a lovčích komnat spojené s loveckým banketem v oficírském salonku nazvané Zvěřinové soirée na Konopišti.
S dětmi za pohádkami po celý rok na zámek Mníšek
Zámek Mníšek pod Brdy nedaleko Prahy láká na výlet do první republiky a do světa pohádek pro děti. Dva prohlídkové okruhy zachycují dobu, kdy na zámku žila rodina Kastů z Ebelsbergu. Těšte se na fotoaparáty, fonograf, gramofony, masážní přístroj, dětský pokojíček s teráriem pro rosničku a podobné zajímavosti. Kromě modernějšího vybavení uvidíte obraz od Karla Škréty, výmalby stropů pocházející ze 17. století nebo skvostné japonské kabinety. Celoročně se tady konají hravé pohádkové prohlídky určené dětem. Na zámek pravidelně přijíždí královna Elza nebo loupežník Karaba. V rámci prohlídek pro děti je otevřena výtvarná dílna. A nenechejte si ujít procházku zámeckým parkem.
Zámek Březnice naleznete u Příbrami. Je tam nejstarší zámecký knihovní sál v Čechách. Pochází z roku 1558. Možná tam spolu čítával i zamilovaný pár, který měl tajnou svatbu právě za zdmi březnického zámku. Jednalo se o císařského syna Ferdinanda II. Tyrolského a Filipínu Welserovou. Kromě interiérů, spatříte zbrojnici, zámeckou kapli a multimediální okruh nazvaný Renesance na dotek. Dětem se zalíbí pohádková výstava „Tajemné bytosti brdských lesů“. Po procházce zámeckým parkem můžete navštívit synagogu, kde se setkáte s expozicí o historii města Březnice.
Expozice českého zvonařství na zámku Vrchotovy Janovice
Zámek Vrchotovy Janovice hledejte na Benešovsku. Zdobí jej anglický park s umělým jezerem. Na zámku se žilo už v 16. století, ale nejvíce jej proslavila baronka Sidonie Nádherná, obklopena řadou umělců. Patřil mezi ně R. M. Rilke, K. Kraus, M. Švabinský, A. Loos i K. Čapek. Nejen o tom se dozvíte při prohlídce expozice nazvané Společnost v Čechách 19. století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice. Prohlédnete si puzzle z 19. století nebo kytaru na kterou hrával K. H. Borovský. Na zámku je i Expozice českého zvonařství.
Zámek Stránov u Mladé Boleslavi nepatří k nejznámějším, ale pokud si k němu uděláte výlet, budete mile překvapeni. Spatříte romantický, neorenesanční zámek, který si vás podmaní. Během víkendů můžete na Stránově zavítat do zámeckých interiérů nebo ochutnat kávu v zámecké kavárně. Na zámku se několikrát do roka pořádají Tajemné večery. Pod tímto označením se skrývá večere na zámku a divadelní příběh s detektivní zápletkou.
Už jste viděli Delftskou jídelnu na Mnichově Hradišti?
Zámek Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku patřil Budcům z Budova, z nich jeden přišel o život během popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. Poté zámek vlastnili Valdštejnové, díky kterým se může pochlubit působivými interiéry. Při prohlídkách vás překvapí nástěnné malby, Delftská jídelna, Míšeňská jídelna, knihovna nebo zámecké divadlo.
Žleby: Vábivá zámecká kuchyně plná vůní a laskomin
Zámek Žleby na Kutnohorsku si mohli prohlédnout návštěvníci už na konci 19. století. Tehdejší majitelé Auerspergové zpřístupnili turistům východní křídlo zámku. Dnes je tu situován první prohlídkový okruh. Zahrnuje salony a slavnostní sály, zbrojnici a uvidíte také zámeckou kuchyni. Při různých akcích kuchyň ožívá. Plní ji vůně nejrůznějších dobrot. Zastihnete v ní kuchaře a kuchařky při práci. Zámek obklopuje anglický park a obora. Je romantickým sídlem nad řekou Doubravou, kde se vám určitě zalíbí.
Zámek Kačina u Kutné Hory byl vystavěn v empírovém duchu. Při jeho prohlídce na vás čekají pohodlné interiéry se stylovým nábytkem, uvidíte knihovnu, kapli a zámecké divadlo i s šatnou pro herce. Představení tady mohlo sledovat až 350 diváků. Zjistěte, jak se žilo služebnictvu na zámku a jakou práci bylo potřeba vykonávat. Prohlédněte si zámecký skleník, bylinkovou zahradu i konírnu. Při speciální prohlídce projděte půdou a prozkoumáte zámeckou lázeň.
Udělejte si piknik nebo přenocujte na zámku
Zámek Jemniště u Benešova zve do zámeckých interiérů i do zámeckého parku, který je plný pohádkových zákoutí. V kavárně Cafe Custoza ochutnejte voňavou kávu, případně si tam nechejte připravit piknikový koš pro neopakovatelný čas v zámeckém parku. Na zámku naleznete i ubytování v několika zámeckých apartmánech.
Veltrusy: Badatelství, cykloprohlídky nebo koňský hřbet?
Zámek Veltrusy u Kralup nad Vltavou na Mělnicku je označován jako barokní perla. Své největší slávy zažil zámek právě v době baroka. Pravděpodobně se tady konal vůbec první veletrh zboží s ukázkou vzorků výrobků na světě! Stalo se to v roce 1754 a na ukázky zboží z českých manufaktur se přijela podívat i císařovna Marie Terezie. Na zámku si prohlédnete komnaty, děti i dospělí si vyzkouší co obnáší práce badatele, restaurátora a archeologa na prohlídkovém okruhu s názvem Laboratorium. Zámek je obklopen rozlehlým parkem. Můžete jej poznat na komentované cykloprohlídce nebo jen tak pěšky a sami. Kdo chce má možnost projet se koňským povozem.
Hrad Kokořín na Mělnicku vybízí k malování a snění. Nevěříte? Inspiroval K. H. Máchu, maloval jej J. Navrátil, A. Mánes, V. Tvrdík i A. Hajduček. Vydejte se k němu a uvidíte sami. Třeba i vy pocítíte nebývalé nutkání něco zde vytvořit. O historii hradu se dozvíte v překvapivě bohatě vybaveném starém paláci. Vychutnejte si výhled z věže.
Znáte nejslavnější vězně z hradu Křivoklátu?
Hrad Křivoklát vystupuje nad lesy na Rakovnicku a bylo škoda se k tomuto královskému hradu nevydat. Řada gotických obrazů, soch a knihovna s 50 000 svazky stojí za vidění. Projdete se rytířským sálem, hradní kaplí, po hradbách nebo se ocitněte i ve vězení. Mezi nejslavnější vězně tohoto hradu patřili Ota II. Olomoucký, Jindřich Habsburský, Karel IV. nebo také Edward Kelley. Vy se delšího zdržení, než je příjemné, na hradě Křivoklátě obávat nemusíte. Nejdelší ze čtyř zdejších prohlídkových okruhů trvá 100 minut.
Tipnete si, kdo nejraději zimuje na Krakovci?
Hrad Krakovec na Rakovnicku je znám jako poslední útočiště mistra Jana Husa v Čechách. Objevuje se i v pohádkách. Byl sídlem zlého Mrakomora v pohádce Princ a Večernice. Bydleli tu rytíř Brtník z Brtníku a Leontýnka z muzikálu Ať žijí duchové. Při prohlídce vás překvapí hradní sklepení jedinečné svou klenbou. Dáte na doporučení druhých a recenze? Pak tedy vězte, že hradní sklepení se zalíbilo 9 z 10 netopýrů. Rádi tam zimují. 🙂
Hrad Okoř je nedaleko Kralup nad Vltavou. Obdivovat jej můžete na obrazech A. Mánesa nebo O. Schmidta, ale nebojte se jej navštívit osobně! Jak praví píseň: … „bílá paní šla už dávno spát.“ A navíc když bdí, dovádí se šerifem v podhradí, takže na hradě ji opravdu nezastihnete. Prohlídku hradu spojte s návštěvou restaurace Na baště. Na jaře a v létě se v hradním areálu a okolí konají nejrůznější představení a festivaly.