Dovolená je odměnou a zaslouženým odpočinkem po pracovním nasazení. Právě proto si nenechte svoje cesty zkazit zdravotními potížemi. Zatímco třeba na cestovatelský průjem nebo kinetózu se často dopředu připravíme, rizika vzniku alergických reakcí na cestách zůstávají trochu v pozadí. Přitom nepříjemné symptomy alergie člověka dokáží na dovolené velmi jednoduše postavit mimo hru.
Alergeny všude kolem nás
Naprosto bez nadsázky se dá říct, že alergeny nás obklopují. Pokud je imunitní systém zdravý, není to vlastně problém. Když ale začne imunita reagovat na alergeny přecitlivěle, roztočí se celý kolotoč nepříjemných symptomů:
● vodnatá rýma
● slzení očí
● kýchání,
● svědivá, červená vyrážka na kůži
● bolest břicha, průjem, nevolnost
● únava a podrážděnost
● otoky
● dušnost
● anafylaktický šok
Přestože nejčastěji za viníka těchto potíží považujeme sezónní alergeny, mnoho alergenních agens se může vyskytovat v prostředí celoročně. Během cestování vás navíc může náhoda zavést i do míst, kde se vyskytují alergeny, na které doma rozhodně nemáte šanci narazit.
Celoroční alergeny
Ať už přijedete do míst, kde se roční období počítají jako jaro, léto, podzim a zima, anebo se střídá období sucha s obdobím dešťů, některé druhy alergenů vás mohou pronásledovat všude a stále.
● Roztoči
Nejsou vidět a přesto dokážou způsobit tolik problémů. Řeč je o mikroskopických roztočích, kteří žijí v domácím textilu, kobercích i v srsti domácích mazlíčků. Živí se odloučenými šupinkami pokožky. Protože roztoči tvoří poměrně velkou část domácího prachu, často se skrývají právě pod pojmem “alergie na prach”.
Roztoči jsou prakticky všudypřítomní. Jejich množství ale významně snižuje důkladný úklid. Zanedbaný hotelový pokoj nebo exkurze do starého, zaprášeného zámku tak lidem trpícím touto alergií rozhodně neudělá radost. Jedině milovníci vysokohorské turistiky před roztoči utečou. Chladné a suché horské klima totiž těmto “potvůrkám” nesvědčí a ve vysokých nadmořských výškách je jejich výskyt jen omezený.
● Plísně
Velmi rozšířeným celoročním alergenem jsou i plísně. Obzvláště se dobře se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí. Že máte tuto alergii můžete zjistit třeba při návštěvě sklípku nebo prohlídce starého hradu.
● Chlad
Trošku kuriózní, ale naštěstí jen málo častou, je alergie na chlad. Vyrážkou a otokem může reagovat pokožka nejen na vyjití ven do studeného počasí, ale také na letní radosti jako ledové nápoje, zmrzliny nebo zchlazení ve studené vodě.
Sezónní alergie
Jaro jakožto období květů můžete milovat. Pokud jste ale alergik, pravděpodobně tyto nostalgické pocity nebudete moct dost dobře pochopit. V ještě stále chladných jarních měsících totiž začíná pylová sezóna, která se bude držet až do pozdního podzimu. Lidem alergickým na pyl proto nezbývá než sledovat pylový kalendář a nejlépe neplánovat dovolenou v čase, kdy nekvetou ty rostliny či stromy, které u nich alergii vyvolávají.
Alergické nástrahy na dovolené
Kdo by nechtěl během dovolené něco nového objevit, zažít nebo ochutnat? Setkání s něčím novým ale vždy pro náš organismus zavání rizikem alergické reakce. Kromě toho na cestách trávíme hodně času venku a vydáváme se do přírody, kde člověk i v dnešní době snadno dostane do nečekaných situací.
Potravinové alergie
Vůně a chutě exotických kuchyní k celkovému zážitku z cest jistě neodmyslitelně patří. Při ochutnávání nových cizích plodin dejte vždy pozor na výskyt alergických potíží. Pozor hlavně na mořské plody a ryby, ořechy nebo exotické druhy ovoce.
Slunce a (nejen) solární kosmetika
První jarní slunce přímo pobízí k “nachytání” nějakých těch slunečních paprsků. Pokožka po dlouhém zimním období ale není často zvyklá na slunění. Jaro je proto obdobím s největším rizikem projevů fotoalergie neboli alergie na slunce.
Sluneční alergii mohou paradoxně zhoršit opalovací přípravky obsahující nešetrné chemické UV filtry. Lidé se sluneční alergií proto udělají dobře, vyberou-li si přírodní opalovací kosmetiku s minerálními UV filtry.
Pozor na hmyz
Včelí bodnutí je pro alergiky velmi nebezpeční, vést může až k anafylaktickému šoku. Ve světě velmi častým alergizujícím hmyzem, který můžete na svých cestách (hlavně do teplejších krajin) potkat, jsou švábi. U nás jsou ale častější komáři. Vhodné je proto používat kvalitní repelent. Večerní procházku kolem řeky by jinak nemusely provázet právě příjemné zážitky.
Domácí mazlíčci
Vyjet si na dovolenou a nechat svého čtyřnohého kamaráda doma. To si většina lidí nedovede představit. Avšak třeba v případě koček, zůstávají alergeny z kočičí srsti ještě dny i týdny v prostředí, kde se kočička pohybovala. Jestli tedy trpíte alergií na kočičí srst, zjistěte si při hledání ubytování, zda je možné brát s sebou dovnitř zvířata. Pokud ano, možná se radši poohlédněte po jinem resortu.
Dobře vybavenou lékárničku jako když najdete!
Společným rysem alergických reakcí je, že vznikají náhle. Na řešení alergických potíží proto musíte být už předem vybaveni.
● Přípravek na rýmu
S kapesníkem u nosu se cestuje špatně. Na zastavení alergické rýmy budete potřebovat nosní sprej s antihistaminiky. Pokud ho ve svojí cestovní lékárničce nenajdete, krátkodobě vodnatou rýmu zastavíte i nosním sprejem určeným na ucpaný nos. U této varianty ale pozor na riziko vzniku návyku na nosní sprej. Neuchylujte se k tomuto záložnímu řešení nikdy na déle jak 5 – 7 dní.
● Oční kapky
Oční kapky jsou povinnou výbavou každé cestovní lékárničky. Zvlhčení očí zklidní jejich podráždění a pomůže oku očistit se od případných alergenů. Jestli trpíte na alergii, vybavte se už rovnou očními kapkami s antihistaminiky.
● Gel po bodnutí hmyzem
Gel po štípnutí hmyzem mějte vždy po ruce. Čím dříve ho totiž aplikujete, tím efektivněji zabrání otoku a svědění po štípnutí hmyzem. V případě potřeby gel obsahující lék proti alergiím využijete i na alergickou vyrážku.
● Tabletky proti alergii
Na více projevů alergií nebo rozsáhlejší vyrážku se vyplatí užívat lék s účinnou látkou proti alergii.
● Adrenalinové pero
Víte o sobě, že jste v minulosti prodělali závažnou alergickou reakci? V tom případě není na místě nic podceňovat. Konzultujte svůj záměr vyrazit do přírody s lékařem. Ten rozhodne, zda je ve vašem případě potřeba mít v přírodě všude s sebou adrenalinové pero pro odvrácení silné alergické reakce nebo i anafylaktického šoku.