Muzeum Koloveč je cestou za tradicí lidových řemesel

Muzeum techniky a řemesel Koloveč. Zdroj: muzeum-kolovec.cz

Muzeum Koloveč je zvenku nevelké s krásnou fasádou a uvnitř rozsáhlé se zajímavou sbírkou všeho možného. Je to muzeum techniky a řemesel, nedaleko Domažlic. Poznáte zde všechna tradiční lidová řemesla a živnosti, které se provozovaly na vesnici. A také jeden zajímavý mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata.

Muzeum techniky a řemesel patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v České republice. Přijďte nasát atmosféru hostince z počátku minulého století, nahlédnout do kadeřnického salónu, nechat si sbíhat sliny při pohledu na uzeniny v řeznickém obchodě, nebo si beze strachu prohlédnout nástroje v ordinaci dentisty v Muzeu Koloveč!  Dozvíte se, jak kolář vyráběl loukoťová kola, bednář sudy, jak kamnář stavěl kachlová kamna a objevíte tajemství výroby čepic z houby choroše. Na výběr tu nemají několik prohlídkových okruhů, ale za jedno vstupné uvidíte úplně všechno.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Muzeum techniky a řemesel Koloveč
Muzeum techniky a řemesel Koloveč. Zdroj: muzeum-kolovec.cz

Dílny a techniky různých řemesel jako na dlani 

Shlédnete tu dílnu řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hřebenářskou, hodinářskou. Ze živností zaujme holičství a kadeřnictví, hostinec, koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičskou zbrojnici.

Velkou předností muzea Koloveč jsou i vyčerpávajícím způsobem zpracované popisky. Takže při jejich čtení zjistíte, jak vznikl zvyk sahat si pro štěstí na kominíka anebo proč se někdy zlatila vrchní strana knih, a ještě mnoho dalších zajímavostí.

Muzeum techniky a řemesel Koloveč. Zdroj: muzeum-kolovec.cz

V rámci prohlídky muzea můžete navštívit historickou hrnčířskou dílnu a vidět komentovanou práci na hrnčířském kruhu. Rod Volfů kolovečskou keramiku vyrábí již po sedm generací a hrnčířské řemeslo se navíc předává z otce na syna. Ve stanovené časy můžete vidět mistra hrnčířského při práci na hrnčířském kruhu. V obchodě si mezi výrobky kolovečské keramiky můžete prohlédnout expozici pojednávající o její historii, seznámíte se s technologii výroby a samozřejmě si ji můžete i zakoupit. Koupí kolovečské keramiky získáte nejen kvalitní výrobky vyrobené ručně z místních surovin, ale i ten dobrý pocit, který se nikde koupit nedá, že jste podpořili poctivé české řemeslo. Při koupi keramiky nad 200 Kč navíc dostanete dárek, který bude poděkováním za vaši podporu.

Mlýn na přemílání starých bab 

Můžete se také vyfotit u světoznámého kolovečského mlýna na přemílání starých bab. Nezbývá než se milé dámy posadit na tradiční dopravní prostředek bab, trakař, a doufat, že se objeví mlynáři a přemelou vás na mladou slečnu.
Pro děti je připravena vědomostní soutěž s podtitulem „Poznej řemesla“ a každý úspěšný malý badatel získá diplom a věcnou odměnu.

Fajn výlet v okolí: Po stopách minulosti se můžete vydat i výletem na hrad Starý Herštejn, který je odvěkým strážcem hranice.  

Kde muzeum Koloveč? 

Plzeňský kraj, okres Domažlice, Koloveč

Kontakt

Muzeum techniky a řemesel Kolovečská keramika
Domažlická 1, 345 43 Koloveč
tel.: +420 379 494 235, +420 737 480 473
e-mail:
info@muzeum-kolovec.cz
www.muzeum-kolovec.cz

Otevírací doba muzea Koloveč

září, říjen, březen – červen: pondělí – neděle 10 – 17 hodin
červenec, srpen: pondělí neděle 9 – 18 hodin
listopad – únor: po předchozí domluvě

Komentované prohlídky hrnčířské dílny s ukázkou práce na hrnčířském kruhu jsou v úterý, ve čtvrtek a v sobotu vždy od 12, 14 a 15 hodin.

Vstupné

dospělí 80 Kč, senioři 70 Kč, studenti 60 Kč, děti 45 Kč, rodinné 200 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Gurmán
Nám. Republiky 2, 34601 Horšovský Týn
tel.: +420 602 763 439
e-mail:
hotel-gurman@trendstav.cz
www.hotel-gurman.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.