Pojďte se projít suchou nohou městskými podloubími!

Pelhřimov: Masarykovo náměstí. Foto: Pixabay.com
Pelhřimov: Masarykovo náměstí. Foto: Pixabay.com

Co se skrývá za krásným slovem podloubí? Jedná se o spodní část přízemí měštanských domů, otevřených do náměstí. Mívá klenutý či plochý strop a přízemní sloupy a pilíře. Jednotlivá podloubí pak na sebe plynule navazují a tím vytvářejí unikátní prostor pro nás, pěší a výletníky. Dříve bývala hojně využívaná pro trhovce a řemeslníky, kteří zde nabízeli své zboží.

V mnoha českých městech jsou tato podloubí unikátně zrestaurovaná a stále hojně využívaná místními i návštěvníky odjinud. Najdeme je například v Litomyšli, Mělníku, Českých Budějovicích, Praze, Kroměříži, Frenštátu pod Radhoštěm nebo jinde. Půjdeme se spolu projít, co říkáte?

1. V Litomyšli vzpomínají na Bedřicha Smetanu

Litomyšl: Smetanovo náměstí. Foto: Flickr.com / Herbert Frank
Litomyšl: Smetanovo náměstí. Foto: Flickr.com / Herbert Frank

Litomyšlské náměstí má podlouhlý tvar, neuvidíte sice z jednoho konce na druhý, zato se můžete téměř po celém právě díky podloubím projít v případě deště suchou nohou. Přitom můžete navštívit nejednu kavárnu, galerii nebo jeden z mnoha malých obchůdků. Nazváno je po litomyšlském rodákovi skladateli Bedřichu Smetanovi.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

2. V Mělníku za války náměstí přejmenovali

město Mělník a náměstí Míru
Mělník – náměstí Míru. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: Pudelek

Ne vždy se mělnické náměstí s loubenými domy jmenovalo, jak dnes. V roce 1943, kdy bylo první výročí atentátu, se zrodil na místním Oberlandratu nápad, že by se náměstí ( s bývalým názvem nám. Svobody) mělo přejmenovat na náměstí Reinharda Heydricha. A k tomu pak opravdu došlo a stalo se to 30. května roku 1943. Co všechno se v historii na městských náměstích odehrálo…

3. České Budějovice drží v délce podloubí rekord

České Budějovice. Foto: Pixabay.com
České Budějovice. Foto: Pixabay.com

Budějovické podloubí má v jádru města přibližně 430 arkád, nejširší rozpětí má oblouk u domu na náměstí, kde dříve bývala zahraniční literatura, po roce 1990 banka. Rozpětí dělá 6,16 m. Celkem 162 domů má podloubí.  Kdyby se z domů s podloubím vytvořila řada, byla by dlouhá kolem 1,6 kilometru. Mohla by být 1,8 až 2 kilometry, ale za c. k. a za první republiky byla řada podloubí nekulturně stržena.

4. Pražské Staroměstské náměstí dýchá příběhy

Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com

 

historická náměstí
Turistická oblast. Staroměstské nám. Wikimedia common. CC 4.0

Za každou fasádou tady  –  ať už jde o dům, chrám nebo historický palác, najdete silné příběhy naší historie. A Staroměstská radnice je dnes u nás stále tím nejoblíbenějším místem pro uzavření sňatku.

5. Kroměříž inspirovala Hapku i Horáčka

Kroměříž-náměstí
Kroměříž. Foto: Zdeněk Urbanovský. Zdroj: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

O kroměřížských parcích, zahradách, náměstí i zámku s věží, odkud je parádní vyhlídka právě nejen na městské  náměstí s podloubími nelze napsat jen pár vět. Město vždy inspirovalo a inspiruje. Třeba hudebníky. O Kroměříži například zpívá Szidi Tobias v písni „Na hotelu v Olomouci“ od autorského dua Hapka a Horáček:….“Ztěžka dýchám. Byls jak zvíře. /A teď spíš. Jsi se vším smířen./ Do ruky si boty beru…/ Než ti zmizím v ranním šeru, políbím tě. To se může. / Líbám přece svého muže. / Však víš – změna neublíží. / Příští pátek v Kroměříži.“

6. Podloubí ve Frenštátu mají krásně osvětlená

Náměstí s radnicí-Frenštát pod Radhoštěm
Náměstí Míru s městskou radnicí. Zdroj: TIC Frenštát p. R. Foto: Jan Novotný
Náměstí v noci-Frenštát pod Radhoštěm
Náměstí Míru v Rožnově pod Radhoštěm. Zdroj: TIC Frenštát p. R. Foto: Jan Novotný

Frenštátské podloubí nabízí pěknou procházku i večer. A když se zastavíte, na něco zajímavého narazíte vždycky. Pamětní deska na budově radnice, překrásné stavbě s podloubím a věží, připomíná skokana na lyžích Jiřího Rašku. Na jihozápadní straně je dochováno podloubí i s historickou dlažbou z oblázků.