Rozhledny a vyhlídky: 6 výletů s rozhledem do krajiny na Brněnsku

Rozhledna Klucanina nad Tišnovem. Zdroj: Flickr/carodejka
Rozhledna Klucanina nad Tišnovem. Zdroj: Flickr/carodejka

Rozhledny v Brně a okolí, stejně jako vyhlídky na Brněnsku jsou skvělým tipem na výlety pro ty, kteří se rádi kochají krajinou z ptačí perspektivy. Vydejte se po naučných stezkách, do kopců a lesoparků a vystoupejte na rozhledny. Výlety se zalíbí i vašim dětem. 

Naučná stezka Krajinou Výhonu: Přírodní park, popraviště i Akátová věž

Naučná stezka Krajinou Výhonu je jedinečná. Výletníci, vydejte se po ní, dovede vás až na popraviště v lokalitě nazývané Šibeniční podsedky. Už z dálky uvidíte dřevěný kříž, který symbolizuje místo, kde byli zločinci stínáni a věšeni. Na vrcholu Výhonu, který je nejvyšším bodem Dyjsko-svrateckého úvalu, se tyčí netypická stavba – Akátová věž, připomínající dřevěnou hradní věž.

Zdoláte-li 76 točitých schodů, dostanete se na vyhlídkovou plošinu ve výšce 14,5 metru. Z věže, která je opravdu z akátového dřeva, máte na dohled města Židlochovice a Brno, Pálavu, a dokonce i Žďárské vrchy nebo rakouské příhraničí. Pohled je to opravdu úchvatný a můžete si jej vychutnat celý rok.

Rozhledna Akátová věž, Jihomoravský kraj

Rozhledna Babí lom: Daleké výhledy do kraje po celý rok

Když nedaleko od severního okraje Brna vystoupáte na jižní okraj kopce Babí lom a rozhlednu Babí lom, budete odměněni dalekými výhledy na Brno i do krajiny Moravského krasu. Tradičně se zde koná výstup na samotný vrchol kopce – Novoroční čtyřlístek. Váš výlet tady nemusí skončit. Když se vydáte dobrodružnou cestou po skalnatém hřebenu dál po naučné stezce Krajem říčky Ponávky, pak můžete dojít třeba až do nedalekého Vranova se známým poutním kostelem.

Rozhledna Klucanina: Naučná stezka pro nejmenší děti

Pojďte s vaším malým výletníkem na zábavný a poučný špacírek po naučné stezce, na jejímž konci stojí rozhledna Klucanina na stejnojmenném kopci. Najdete ji u malebného městečka Tišnov, ležícího v podhůří Českomoravské vysočiny, které bývá pro svoji polohu právem nazýváno Bránou Vysočiny.

Rozhledna Klucanina. Zdroj: tictisnov.cz

Rozhledna nad oborou Holedná: Pohlédněte na Brno

Obora Holená, naučná stezka. Foto: Františka Uřičářová. Zdroj: TIC Brno

Obora Holedná s rozhlednou, kde volně žijí jeleni, daňci a mufloni je oblíbeným výletním cílem obyvatel Brna i celého Jihomoravského kraje. Rozhlédněte se na velikou část Brna a jeho okolí. Obora Holedná zve za lesní zvěří, jezírky a odpočinkovými altány na předměstí Brna. Stačí nasednou na městskou hromadnou dopravu a pak si už jen užít procházku lesoparkem až k rozhledně.

Rozestavěná rozhledna
Rozestavěná rozhledna v říjnu 2020.

Výlet na vozíku? Mariánské údolí vás přenese do přírodních krás

Pokud jste upoutáni na vozík, a přesto byste si rádi vyjeli na výlet, navštivte Mariánské údolí. Mnoho turistických cílů v naší zemi je přizpůsobeno i pro vás. Jedním z nich je právě toto údolí nedaleko Brna. Romantické prostředí, krásná příroda a protékající potok Říčka vás naplní optimismem a dobrou náladou. Cestou vás čekají i parádní výhledy.

Kostel sv. Jakuba v Brně: Nemravný mužíček a kostelní věž

Vydejte se do Brna poznat vrcholné dílo monumentální církevní architektury. Národní kulturní památka kostel sv. Jakuba v Brně vás uchvátí svým velkolepým trojlodím i jedinečným schodištěm 92 metrů vysoké kostelní věže. A když budete pozorní, najdete i sošku nemravného mužíčka.

Kostel sv. Jakuba Brno. Foto: Pixabay.com
Kostel sv. Jakuba Brno. Foto: Pixabay.com

Výlet podnikněte také na rozhledny a vyhlídky ve Středočeském kraji.