Letní výlety pro seniory na Olomoucku ve znamení procházek a zajímavostí

Mariánský pramen, naučná stezka Pasák, obec Branná v okrese Šumperk. Zdroj foto: Informační centrum Branná
Mariánský pramen, naučná stezka Pasák, obec Branná v okrese Šumperk. Zdroj foto: Informační centrum Branná

Letní výlety pro seniory na Olomoucku nabízí krátké i delší procházky zalesněnou přírodou, sbírku arcibiskupských kočárů, netradiční zámecký park, kde můžete kroužit do úmoru, skvělé filmové muzeum slavných a oblíbených Svěráků, rozhledny, hvězdárny, naučné stezky s příběhem i muzea a zámky. Stačí si jen vybrat! Na co máte zrovínka teď chuť?

Poutní místo Mariahilf a Mariánskou studánku hledejte v lesích u obce Zlaté Hory. Pokochejte se krásou přírody Jeseníků. Dopřejte si procházku k Mariánské studánce a k příjemně vzdušnému a prosvětlenému kostelu, který vybudovali v 90. letech na 300 let starém poutním místě. Pokud vám nevadí schody, zamiřte na 5 km vzdálenou rozhlednu k Biskupské kupě.

Letní výlety pro seniory: Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových

Zámek Náměšť na Hané se chlubí sbírkou arcibiskupských kočárů a překvapí vás zajímavou zvláštností. Zámecký park, v jehož středu zámek stojí, má tvar kruhu! Už jste někdy kroužili zámeckým parkem? V Náměšti na Hané to zažijete doopravdy. Určitě se vám zalíbí i v Arboretu Bílá Lhota u Litovle.

Zámek Čechy pod Kosířem u přírodního parku Velký Kosíř, kousek od Prostějova vás potěší, obzvláště, máte-li rádi Svěrákovy filmy. Kromě samotné zámecké expozice je totiž na zámku muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových. Od hvězd filmových plynule přejděte k hvězdám na obloze. Ty vám přiblíží Hvězdárna Prostějov.

Líbí se vám stařičké hudební nástroje? Vypravte se do Ostružné!

Naučná stezka Pasák je vhodná pro všechny, kteří ocení 12 km dlouhou procházku přírodou. Naučná stezka vám zprostředkuje příběh o pastýři, jenž si nevážil svých ovcí. Těšte se na lesy, řeku Hučavu v údolí, pohraniční opevnění, a kamenné útvary včetně samotného „zkamenělého pasáka.“ Vychází se u obce Branná na Šumpersku. Vojenské pevnosti si prohlédnete také u Starého Města pod Sněžníkem.

Muzeum hudebních nástrojů v Ostružné a lyžařské sjezdovky. Víte, co mají společného? Obojí je součástí areálu Skiland. Až si prohlédnete všechny hudební nástroje a není jich právě málo, sbírka čítá přes devět set kousků, dejte si něco dobrého, případně se přímo ubytujte, v areálu Skiland. V létě možná oceníte i půjčovnu elektrokol. Jen si to představte! Pomalinku si jedete přírodou Jeseníků, kocháte se a vašim pomocníkem do kopečků je elektrický pohon.

Chcete vidět zachovalé plynové osvětlení a sbírku dýmek?

Zámek Jánský Vrch na Javorníku vás překvapí doposud zachovalým plynovým osvětlením, obrovským množstvím dýmek i sbírkou textilu, který dělá domov domovem. Už jste viděli 200 let staré záclony? Pokud ne, určitě se na zámek vydejte! U Javorníku je půvabná dřevěná secesní stavba – Tančírna v Bernarticích.

Naučná stezka Rychlebskými horami je šestikilometrová procházka začínající na náměstí v Javorníku. Projdete se na ní zámeckým parkem, okusíte léčivou vodu ze studánky u Vodárny a kapličky sv. Antonína a přírodní rezervací Račí údolí vystoupáte k vyhlídce Čertova kazatelna. Komu nevadí středně náročný terén, může pokračovat k vodopádům Stříbrného potoka u Žulové.

Letní výlety pro seniory: Nevynechejte Zahradu smyslů

Výstaviště Flóra Olomouc je květinový svět v hanácké metropoli. Procházka rozkvetlými Smetanovými sady se vám zalíbí, i v čase, kdy se žádná výstava květin nekoná. Zajímavá je naprosto bezbariérová Zahrada smyslů, která je určená nejen nevidomým návštěvníkům. Projděte se také Olomoucí plnou památek, kaváren a restaurací. Jsou-li s vámi na fajn výletě milovníci vojenské historie, pak si zajeďte do bunkru Přáslavice.

Tipnete si, jak staré jsou olomoucké tvarůžky?

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích udělá radost všem gurmánům! Je bezbariérové, takže si výlet užijí, a po zastavení se v podnikové prodejně, doslova vychutnají, opravdu všichni účastníci výletu. Věděli jste, že se tvarůžky na Olomoucku běžně jídávaly už v 15. století? Uvidíte i koupací stroj. Zavítejte též do Muzea papíru a do jedinečné elektrárny Dlouhé stráně.

Konice naleznete na Prostějovsku v krajině lesů, luk a vrchů Drahanské vrchoviny. Při procházkách přírodou se oddejte sběru lesních plodů. Evokuje to ve vás vzpomínky na prázdniny u prarodičů a dalších příbuzných? Neváhejte je zesílit v Muzeu řemesel Konicka na zámku v Konicích. Těšte se na šestimetrovou sekyru, ale též sbírku techniky minulého století. Prohlédněte si také hrad Bouzov.