Záhady světa, které fascinují: Objevte křišťálovou lebku nebo svatý grál!

Výstava Záhady světa, které fascinují
Výstava Záhady světa, které fascinují. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

S unikátní výstavou, která nadchne zejména milovníky záhad a tajemna, přichází brněnský Letohrádek Mitrovských. Představí běžně nepřístupnou sbírku ikonických předmětů, které obklopuje aura tajemství. Aztécká křišťálová lebka či Longinovo kopí – to jsou jen některé z pokladů, které se na výstavě objeví. Veškeré exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel se dosud vzpírají racionálnímu vysvětlení. Výstava „Záhady světa, které fascinují“ je k vidění do 28. dubna.

Záhady světa, které fascinují. Takový název nese putovní výstava v Letohrádku Mitrovských v Brně, kterou připravili její majitel Ondřej Rea spolu s kurátorem Petrem Lukasem. Ačkoliv jde o kolekci mistrovských replik, faksimilí, maket a modelů, nebylo vůbec lehké je pro účely výstavy opatřit. Tvůrci výstavy museli spolupracovat s odborníky nejen z evropských, ale i zámořských zemí světa.

Letohrádek Mitrovských Brno
Letohrádek Mitrovských Brno hostí unikátní výstavu. Zdroj: Letohrádek Mitrovských

Křišťálový unikát

Největší pozornost si zaslouží 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky, precizně vybroušená z jednoho krystalu přírodního křišťálu. „Zajímavostí je, že původní téměř devítikilogramový krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné M-H lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly nejmenovaného naleziště za uplynulých několik desítek let. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost,“ uvádějí autoři výstavy.

Výstava Záhady světa, které fascinují
Replika Longinova kopí. Foto: Andreas Praefcke, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Nejzáhadnější artefakty

Kolekci náboženských artefaktů doplňují další pozoruhodné repliky, jako je Longinovo kopí nebo Turínské plátno s atraktivním videomappingem. A pokud jste zvědaví, jak by mohl vypadat svatý grál, tak se můžete těšit na hologramovou ukázku. Ale to není vše. Na výstavě naleznete i starověké exponáty, jako je mechanismus z Antikythéry, sumerská hvězdná planisféra, krétský disk či tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem, někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Výstava Záhady světa, které fascinují
Mechanismus z Antikythéry. Národní archeologické muzeum v Athénách. Foto: Zdeněk Kratochvíl. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Mimozemská mumie

Větší prostor výstava věnuje starověkému Egyptu, který je tu reprezentován replikami pokladů z Tutanchamonovy hrobky a předměty spojenými s egyptskými bohy, pyramidami a sfingami.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit na širokou škálu dalších zajímavých exponátů, včetně obří repliky sochy Moai z Velikonočního ostrova, faksimile nejzáhadnějšího rukopisu na světě, známého jako Voynichův rukopis (původem z českého prostředí) nebo vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů, zvané tsantsa. Dalším zajímavým artefaktem je takzvaná mumie z Mexika, u níž analýza DNA odhalila, že není lidského původu, ale patří „neznámému druhu“.

Kde se výstava koná?

Letohrádek Mitrovských
Veletržní 19
603 00 Brno

Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

10. únor 2024 – 28. duben 2024

Otevírací doba: 10.00–16.00

Cena: 170 Kč
Snížená cena: 100 Kč

Kontakty

Tel.: +420 605 972 588
E-mail: letohradekbrno@seznam.cz
Web: www.letohradekbrno.cz