10 zábavných a nejen letních výletů Karlovarskem s dětmi

Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad
Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad

Chystáte se na výlet s dětmi na Karlovarsku? Máme tu pro vás deset zajímavých tipů. Inspirujte se. Podnikněte výpravy na hrady! Na některých v noci straší a z jiných je parádní výhled. Zalíbí se vám stezka skřítků, hra na obry nebo zmenšené významné a zajímavé stavby z celé republiky? Najdete všechny prameny v Karlových Varech či jste zatoužili zahlédnout třepotavou krásu pestrobarevných motýlů? Nepohrdněte oborami lesní zvěře a bavte se na Ježíškově cestě.

Kam na výlet s dětmi na Karlovarsku?

Chebský hrad vzhlíží nad městem Chebem a údajně tam každou půlnoc straší zavražděný Albrecht z Valdštejna a jeho společníci. Děti se přes den žádných strašidel obávat nemusí. Spatřete jedinečnou černou věž a potom se vypravte do přírodní rezervace Soos, kde kromě procházky rašeliništěm uvidíte obrazy dinosaurů od Zdenka Buriana.

Naučná stezka Mnichovské hadce na Sokolovsku vám dopřeje 12 km dlouhý výlet. Cestou se osvěžte minerální vody Magnesia, projděte s dětmi nad mokřady po 100 metrů dlouhém dřevěném chodníku. U Dlouhé stoky, umělého vodního kanálu, se za parného dne mírně osvěžte. Dětem se zalíbí i v Hornickém muzeu Krásno.

Viděli jste už motýly z Filipín a Mexika?

Motýlí dům v areálu Diana v Karlových Varech uchvátí nejen děti. Kromě pestrobarevných motýlů z Thajska, Filipín, Jižní Ameriky a Mexika, uvidíte ryby, ptáky i přátelskou želvu. To vše se totiž pohybuje a hemží v džungli s jezírkem a malým vodopádem. Až opustíte exotické kraje, dopřejte si procházku Karlovými Vary. Podaří se vašim dětem najít všech 15 pramenů?

Obora svatý Linhart u Karlových Varů je obývána lesní zvěří. Vypravte se za jeleny, daňky, rybami i divočákem. Prohlédnete si je z vyhlídkových míst na dřevěných lávkách s pozorovatelnami. Výhled do kraje si vychutnejte z rozhledny Diana, kam vás vyveze lanová dráha.

Děti, ve světě skřítků vám bude hej!

Mattoniho stezka se skřítky u muzea Mattoni v Kyselce vás provede po promenádních cestách z počátku 20. století v údolí řeky Ohře. Děti se mohou těšit na dobrodružně pohádkovou cestu se skřítky. Prohlédněte si také areál Mattoniho Lázní Kyselka.

Park Boheminium na vrchu Krakonoš v Mariánských Lázních máte příležitost, zahrát si s dětmi na obry! Prohlédněte si zmenšeninu zámku Červená Lhota, rotundu sv. Jiří z hory Říp, katedrálu sv. Mikuláše a více než 65 dalších staveb. Děti se tu zabaví i pohledem na koníky a k samotnému parku Boheminium vyjedete lanovkou. Brouzdejte se také po Mariánských Lázních, určitě vás nezklamou.

Hrad Andělská Hora vzdálená asi 11 km od Karlových Varů je skvělým cílem pro rodinný výlet. Vystoupejte až na vrchol a podíváte se na krajinu hluboko pod vámi. Připadá vám, že k nebi máte jen kousek? Z Andělské Hory se vypravte k Šemnické skále.

Kam ještě s dětmi na Karlovarsku? Naučná stezka okolím středověkého hradu Hauenštejn je pro svou délku 2 km vhodná i pro menší děti. Cestou uvidíte informační tabule s obrázky a texty. Pokud máte starší děti a naučná stezka pro ně byla příliš krátká, troufněte si na pořádnou túru a vydejte se na Klínovec.

Ježíškova cesta je plná malých domečků. Vydejte se k nim!

Hraniční kámen mezi Božím Darem a Klínovcem je nejen v Krušných horách jedinečný. Stál zde už před dobou Marie Terezie. Víte že, tenhle kámen je starší než povinná školní docházka? S menšími dětmi absolvujte Ježíškovu cestu na Božím Daru.

Naučnou stezku rašeliništěm Boží Dar projdete suchou nohou po dřevěném chodníku. Zastavte se na dvanácti zajímavých místech. Rozhlédněte se a najděte i masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou. Nachodíte asi tři kilometry. Pokud zatoužíte, vydat se ještě dál, dorazte k čedičové skále Rotavské varhany.