Průjem: Dokáže znepříjemnit jakoukoliv cestu

Průjem dokáže znepříjemnit jakoukoli cestu. Zdroj foto: Freepik.com
Průjem dokáže znepříjemnit jakoukoli cestu. Zdroj foto: Freepik.com

Chcete objevovat nové destinace, chutě a vůně, ale tělo, tedy spíš zažívací trakt to vidí odlišně. S novými bakteriemi se sžít nemíní. A máte problém. Cestovatelský průjem, nevolnosti, bolesti břicha mohou zkomplikovat dovolenou a způsobit vleklé zdravotní obtíže.

Na vině může být bakterie Escherichia coli, ale také salmonely, shigelly nebo kampylobakter. Typicky průjem a nevolnosti zaskočí do 5 dnů od příjezdu na dovolenou. Někdy se vrací a mohou přetrvat i po návratu z dovolené. To jsou pak opravdu nemilé vzpomínky.

Proč zrovna já?

Je to běžné, nemusíte si vyčítat, že jste něco zanedbali. Často už druhý den po příjezdu na dovolenou vás začne bolet břicho, cítíte nutkání na stolici, křeče, nevolnost, zvracíte a máte zvýšenou teplotu. Často Váš stav obvykle nevyžaduje lékaře, ale kdybyste zvraceli déle a měli pocit dehydratace, případně se vám ve stolici objevila krev, už neváhejte. Závažnější případy průjmového onemocnění se již neobejdou bez lékařské pomoci.

Přejídání, stres z cesty, ale i nemoc

Když zpětně uvažujete, co se stalo, proč jste si zkazili dlouho plánovanou dovolenou – jasnou volbou jsou objektivní příčiny – viry, bakterie, ale i přejídání se při pobytech all inclusive, případně i stres. Po dlouhé době konečně dovolená, tak si ji naplno užít. Nejčastěji zažívání trápí turisty v zemích severní Afriky (Egypt, Tunisko), na blízkém východě či v jihovýchodní Asii (Thajsko, Vietnam).

Je potřeba dodržovat pravidla

Zvlášť v zemích Asie a severní Afriky je třeba pít pouze balené nebo převařené vody. Zapomeňte na stravování v pouličních stáncích a bistrech, byť jsou lákavé vůněmi i cenou. Ta by se zkaženou dovolenou zvýšila mnohonásobně. Bydlíte v soukromí? Nakoupené ovoce a zeleninu z trhu oloupejte a omyjte balenou vodou. Rozhodně se vyhněte ledu v nápojích, riziková je zmrzlina, nepasterizované mléko a studené pokrmy. A problém je čištění zubů, to si řada lidí neuvědomí, také využívat balenou.

Sýry, rostbífy, čerstvé sýry

jsou také potenciálním rizikem. Každý organismus reaguje jinak, ale je dobré předjímat rizika, tedy pravidlo nejíst nic, co se nedá převařit, upéct nebo oloupat, platí. Vaše zažívání je léta zvyklé na stravování, které běžně konzumuje a každá změna směrem k ostré a syrové se nemusí vyplatit. Rozhodně lidé s problémy s žaludkem, žlučníkem nebo játry by rozhodně měli dbát rad svého gastroenterologa, užívat léky, které má dlouhodobě předepsané a vyhnout se extravagantním pokusům s jídelníčkem. Jediný výsledek bude žlučníkový záchvat, to na dovolené nechceme. Pomoci může zvýšený příjem mléčných výrobků, hlavně zakysaných a vlákniny.

Vybavte si lékárničku a dostatečně pijte

Na střevní obtíže platí léky na průjem či jiné léky první pomoci, ale doplňky stravy pomohou při rychlém řešení střevního dyskomfortu. V horkých letních dnech dbejte na hydrataci – ovocné čaje a balené vody. Vyhněte se kávě, a kofeinovým nápojům, zhorší dehydrataci. Rehydratační roztoky dodají tělu minerály. Jsou k dostání v lékárnách bez předpisu.