Objevte probuzený poklad v hlineckém Betlémě. Jeho kouzlu propadla i Beata Rajská

Probuzený poklad: Výstava s tematikou žinylky
Betlém Hlinsko, výstava o žinylce Probuzený poklad. Foto: J. Kolář, Národní muzeum v přírodě

Víte, co je žinylka? Pokud si nejste zrovna jisti, není se čemu divit. Tato ručně tkaná textilie upadla v moderní době do zapomenutí. Její někdejší slávu, původ a historii nyní připomíná výstava v Památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, která nese název Probuzený poklad aneb Výroba žinylkových textilií na Hlinecku. Příběh žinylky si navíc můžete vyposlechnout přímo z úst tkalce Josefa Fidlera, který její výrobu v Hlinsku vlastnoručně obnovil.

Výstava, kterou pořádá Muzeum v přírodě Vysočina ve spolupráci s Nositelem tradice lidových řemesel Josefem Fidlerem a módní návrhářkou Beatou Rajskou, se koná u příležitosti 5. výročí zápisu ruční výroby žinylkových tkanin na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. „Návštěvníci se seznámí nejen s tradiční technologií výroby této unikátní textilie, ale zároveň s jejím uplatněním v soudobé módě,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož součástí je areál Památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Právě návrhářka Beata Rajská je jednou z těch, kteří se snaží žinylku zakomponovat do svých modelů, a věří, že ruční tkalcovství může být součástí i dnešní módy pro mladé.

Betlém Hlinsko, vernisáž výstavy
Beáta Rajská a Josef Fidler na vernisáži výstavy Probuzený poklad v Betlému Hlinsko. Foto: J. Kolář, Národní muzeum v přírodě

Výstava je k vidění v Pickově domě čp. 178 a potrvá až do konce října letošního roku.

Příběh žinylky

Pojďme se nyní zaposlouchat do příběhu o historii a původu žinylky, který nám ona sama povypráví:

„Jmenuji se žinylka a jsem dvojitě tkaná. Narodila jsem se ve Francii a koncem 19. století jsem se dostala až do Hlinska, kde se o mě začal starat Josef Lašek. Rozhodl se mě trošičku pozměnit a udělal ze mě opravdovou chlupatou housenku. V Čechách jsem slavila úspěch s šálami a plédy, s nástěnkami, potahy na polštářky, a hlavně s koberci. Díky nim jsem se proslavila ve světě, znali mě od Sydney až po New York. Dostala jsem se i do Buckinghamského paláce. Oblíbily si mě také herečky Lída Baarová nebo Adina Mandlová. Po válce mě však začali stále více omezovat a začátkem 80. let jsem musela odejít na odpočinek. Přestali mě vyrábět.

Betlém Hlinsko, žinylka
Probuzený poklad: Betlém Hlinsko, žinylka. Foto: J. Kolář, Národní muzeum v přírodě

Po více než třiceti letech získávám svou někdejší slávu zpět. Josef Fidler však se mnou musel začít od začátku, protože záznamy o mé ruční výrobě se nedochovaly. Navzdory tomu jsem od roku 2018 zapsaná na Seznam nemateriálních kulturních statků České republiky. Budu moc ráda, když se za mnou v hlineckém Betlémě v domku čp. 178 zastavíte.“

Pokud byste si chtěli vyslechnout celý Příběh žinylky přímo od Josefa Fidlera a dozvědět se o tom, jak se žinylka vyrábí, zajděte také do jeho Tkalcovny na Betlémě v domku čp. 361. Kdy? Nejbližší termín je 22. července ve 14 hodin.

Betlém Hlinsko, výstava
Probuzený poklad: Žinylka jako součást módy. Foto: Betlém Hlinsko, žinylka. Foto: J. Kolář, Národní muzeum v přírodě

Kde můžete Probuzený poklad vidět?

Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Město: Hlinsko

Pořadatel akce

Muzeum v přírodě Vysočina
Příčná 350
539 01 Hlinsko
Tel.: +420 469 311 429
E-mail: muzeumvysocina@nmvp.cz
Web: www.nmvp.cz