Památníky osobností i slavných zvířat zpestří vaše cestování

Socha lišky Bystroušky, obora Hukvaldy. Zdroj: Turistické informační centrum Hukvaldy
Socha lišky Bystroušky, obora Hukvaldy. Zdroj: Turistické informační centrum Hukvaldy

Památníky osobností české historie obohatí vaše výlety a vrátí vás v čase i o několik století zpět. Bavit vás budou střípky ze života krále Jiřího z Poděbrad, život básníka Adolfa Heyduka i Petra Bezruče nebo vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Objevte také pomníky slavných zvířat! Máte rádi lišku Bystroušku nebo Broučky?

Středočeský kraj

Památník krále Jiřího z Poděbrad na zámku v Poděbradech vás seznámí se životem slavného českého krále i s jeho potomky. Uvidíte nástěnné malby a exponáty ze 14. a 15. století. Až si užijete Jiřího z Poděbrad a jeho doby vyjeďte si do keltského oppidia anebo do Zoo Chleby.

Jihočeský kraj

Památník Adolfa Heyduka v Písku je přímo v místnostech, kde básník a člen literární skupiny Májovců žil. Těšte se na básníkovu knihovnu, skvostné interiéry s řadou uměleckých děl i Heydukovu zahradu. Památník Adolfa Heyduka spadá pod Prácheňské muzeum v Písku, kde můžete navštívit i jiné expozice. Dětem se bude líbit v Pohádkové kovárně v Protivíně.

Památník Jana Žižky z Trocnova v Borovanech je komplex s muzejní expozicí i s venkovním areálem, který můžete prozkoumat v rámci naučné stezky. Určitě se vám zalíbí i klášter Borovany a děti se pobaví v Zoo Dvorec.

Ústecký kraj

Státní památník na Děčínsku u obce Lobendava je vztyčený kámen osazený deskou, na které se dočtete, že stojíte na nejsevernějším místě Čech. Je to takový český „Nordkapp.“ Při vycházce tímto „severem“ zajděte ke kapli sv. Jáchyma a budete-li v této oblasti v zimním období, nenechejte si ujít ledopády v Českém Švýcarsku.

Liberecký kraj

Skalní hrad Vranov – Pantheon zažil svou největší slávu v době romantismu, kdy podnikatel František Zachariáš Römisch vystavěl na zakoupené zřícenině hradu, památník s řadou náhrobků, uren a nápisů odkazující na skutečné i fiktivní osobnosti. Dnes už památník nezažijete v celé jeho kráse, ale čeká vás výhled do kraje. Nedaleko je hrad Rotštejn, kde se natáčela slavná pohádka s Čerty nejsou žerty.

Vysočina

Pomníček Broučků připomíná Karafiátovy Broučky na vrchu Kamenice. Dostanete se k němu od Koníkova u Žďáru nad Sázavou po žluté značce. Až v tichu zavzpomínáte na rodinu Broučků, pokračujte po žluté značce k Památníku zastřelení posledního vlka na Vysočině. Poté navštivte hrad Skály, či Horáckou galerii v Nové Městě na Moravě.

Jihomoravský kraj

Památník Josefa Žalmana naleznete v lesích nedaleko zříceniny hradu Vildeberk v Pozořicích u Brna. Připomíná spoluzakladatele Československé myslivosti, autora několika publikací a redaktora časopisu Stráž myslivosti. Nedaleko je dokonce Žalmanova studánka. Potom co si užijete přírody, navštivte zámek Slavkov nebo chrám Jména Panny Marie ve Křtinách od Santiniho.

Zlínský kraj

Památník Velké Moravy je na místě, kde se dle archeologických nálezů nacházel Veligrad – centrum Velkomoravské říše, jež leží 5 km od Velehradu. Poté se vydejte do Archeoskanzenu Modrá, případně za barokním přepychem na zámek Buchlovice.

Moravskoslezský kraj

Památník Petra Bezruče v Opavě vám přiblíží život tohoto jedinečného básníka i to, jak pracoval na Slezských písních. V Opavě se podívejte do Slezského zemského muzea. Vydejte se na vyjet o něco dále a zavítejte na zámek Raduň nebo zámek a pěchotní srub ve Velkých Hošticích.

Památník lišky Bystroušky v oboře Hukvaldy připomíná Leoše Janáčka. Chcete se nejen o životě tohoto hudebního skladatele dozvědět více? Vypravte se naučnými stezkami Janáčkův chodníček nebo Hradní vrch. Až prozkoumáte hrad Hukvaldy, vezměte děti do areálu Tropic Hukvaldy.