Vánoce a advent 2023: Bavte se a radujte až do ledna!

Andělský advent v Litomyšli
Andělský advent v Litomyšli. Zdroj: Zámecké návrší z. ú.

Vánoce 2023 nemusí být jen o shonu, úklidu, nervech a napětí. Zastavte se, odložte prachovku a užijte si adventní období v radosti a pospolu s nejbližšími. Mrkněte na našich 10 tipů, které by bylo škoda promeškat.

Ještě stihnete třeba vánoční divadlo v Ostravě, adventní trhy v Pardubicích a zámecké prohlídky v Moravské Třebové. Některé programy končí 24. prosince, jiné pokračují přes celé svátky až do ledna či února 2024. 

Jéžíšmarjá, Ježíšek! Na ostravské komorní scéně

Komorní scéna Aréna v Ostravě přichází o Vánocích 2023 s poněkud provokativní inscenací nazvanou Jéžíšmarjá, Ježíšek!  Hra Tomáše Vůjtka vychází z Pseudo-Tomášova evangelia, které se jako jediné zabývá Ježíšovým dětstvím a líčí Božího syna spíše jako nezbedné dítě. Těšte se od 18. – 22. prosince 2023.

Spící Ježíšek,1690. Muzeum Frederica Marèse v Barceloně
Spící Ježíšek,1690. Muzeum Frederica Marèse v Barceloně. Zdroj: Enric, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Vánoce 2023 a adventní kouzlo: Automatické mlýny v Pardubicích

Nedávno zrekonstruovaná národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny ožila kouzelnou vánoční atmosférou. V této nové kulturně-společenské čtvrti Pardubic se každý adventní víkend konají adventní trhy s bohatým doprovodným programem. Poslední stihnete 23. prosince. Čeká vás tu spousta zážitků, které vás vytrhnou z předvánočního shonu a přinesou radost vám i vašim dětem.

Adventní trhy v Automatických mlýnech
Adventní trhy v Automatických mlýnech. Zdroj: Nadace Automatické mlýny

Anvent na zámku Moravská Třebová: Možná spatříte anděla!

Zpříjemněte si tento čas návštěvou zámku Moravská Třebová, jedné z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Čekají vás tam vánočně laděné prohlídky svátečně vyzdobených interiérů s Poklady Moravské Třebové, a výkladem, obohaceným o zvyky a tradice našich předků. Prohlídky stihnete třeba mezi svátky od 27. do 30. prosince. 

Zámek Štáblovice: Vánoční prohlídky i v lednu

Zámek Štáblovice se zahalil do vánočního hávu a otevřel brány pro kostýmované vánoční prohlídky. Vydejte se na pohádkové Vánoce na zámku Štáblice! Vykročte na objevnou cestu za tajemstvím Vánoc nádherně vyzdobenými zámeckými komnatami. Uvidíte jeden největších betlémů v České republice a nahlédnete i do zámeckého pekla. Program trvá až do 14. ledna 2024. 

Pohádkové Vánoce 2023 na zámku Štáblice
Pohádkové Vánoce 2023 na zámku Štáblice. Zdroj: Chateau Stablowitz s.r.o.

Tradiční české Vánoce 2023: Poznejte magický svět od středověku po současnost!

Odkryjte kouzlo českých Vánoc od středověku po současnost na výstavě „Tradiční české Vánoce“ plné betlémů, ozdob a zvykoslovného pečiva od 9. prosince 2023 do 5. ledna 2024 v Mariánském Týnci. Pro děti je připravena nová interaktivní trasa „Muzeem všemi smysly“, kde se smysly stanou průvodci do doby a prostoru. Akci korunuje adventní koncert d Přijďte zažít a sdílet tento magický okamžik Vánoc!

Brněnský Letohrádek Mitrovských: Největší výstava betlémů na jižní Moravě

Na devadesát betlémů různých velikostí a z rozmanitých materiálů bude k vidění v Letohrádku Mitrovských v Brně. Kromě nich na výstavě také uvidíte největší české dioráma „Život Ježíše Krista“ s plstěnými figurami od Ivany Langrové. Výstava bude zahájena 12. prosince a potrvá do 14. ledna. 

Betlém od J. Heraina
Betlém od J. Heraina. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Vánoce v Kroměříži: Umělci, řezbářská show i kovářská dílna

Velké náměstí v Kroměříži ožije vánočními trhy. Nebude chybět velkolepá světelná výzdoba, která návštěvníky uchvátila již v předchozích letech, a bohatý doprovodný program s koncerty, divadlem i ukázkami řemesel.

Betlém na Velkém náměstí v Kroměříži
Betlém na Velkém náměstí v Kroměříži. Zdroj: Dům kultury v Kroměříži

Vánoce a advent v zoologické zahradě Lešná: Obdarujte zvířata

Zlínská zoo se rozzářila světelnou vánoční výzdobou, která vydrží až do 2. ledna. Okouzlí vás zde nejen typické vánoční motivy, ale i světelné siluety exotických zvířat. Užijte si krásnou procházku po setmění a přispějte ozdobou či dárkem pod stromeček. Pamatujte, že obyvatelé zoologické zahrady vám nabízí milou podívanou i v zimě.

Světelné siluety zvířat v Zoo Zlín
Světelné siluety zvířat v Zoo Zlín. Zdroj: Zoo Zlín

Pohádkové Vánoce a advent Vojtěcha Kubašty: V Jihočeském muzeu!

Přijďte a zažijte pohádkové Vánoce plné umění! Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích se stane od 24. listopadu 2023 do 14. února 2024 domovem pro úžasnou výstavu Vojtěcha Kubašty, mistra plastických betlémů, ilustrací pohádek a tvůrce prostorových knih. Jeho umění je obdivuhodné a stojí za vaši pozornost!

Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty v Jihočeském muzeum. Zdroj foto: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Poskytl: Mgr. Tomáš Svoboda.
Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty v Jihočeském muzeum. Zdroj foto: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Poskytl: Mgr. Tomáš Svoboda.

Andělské Vánoce 2023 v Litomyšli

Zavítejte aspoň v jednu adventní neděli do Litomyšle, která vás touto dobou oslní andělskou krásou. Na zámecké návrší se snesou andělé, aby dohlíželi na adventní program. Andělský advent v Litomyšli bude letos opět plný koncertů, pohádek, světel, ohňů a provoněný kulinářskými specialitami. Chybět nebudou dílničky a hry pro děti, výstavy či oblíbený videomapping.

Andělský advent v Litomyšli
Andělský advent v Litomyšli. Zdroj: Zámecké návrší z. ú.