Znáte všechna naše NEJ z českých a moravských jeskyní?

Kostra jeskynního medvěda v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Kostra jeskynního medvěda v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Připomeňte si právě nyní ta NEJ z našich unikátních jeskyní! Podzemí je kouzelným místem, kam se běžně člověk nedostane. A v našem článku máte přehledné informace pěkně při ruce a navíc se budete mít při plánování výletů pak na co těšit. Proč? Do jedné a té jeskyně můžete jít stokrát, přesto vždy objevíte něco nového, čeká vás nový úhel pohledu. A taky…čas tady ubíhá úplně jinak. Pomaleji. Zklidníte své smysly a odpočinete si od přemíry podnětů. A to není pořád všechno…

Podzemí mělo pro člověka od pradávna magický význam. Lidem často chyběla odvaha vstupovat do neznámého světa, podle pověstí obývaného tajuplnými tvory. Mnozí z nás, i v dnešní, rozumem prostoupené době, bývají překvapeni pocity, které v nich návštěva podzemí vyvolává. Stojí za to se jim vystavovat – odměnou bývá zážitek, který jen tak nezapomeneme. A propos…Na chvilku se ztratit můžete v podzemí nejen přírodního původu, ale i tam, kde tvůrcem byl sám člověk. Patří sem městská podzemí, hornická díla a muzea, krypty, vinařské sklepy, opevnění, zámecká, hradní či klášterní sklepení a další. O nich zase ale jindy a jinde…

1.NEJdelší jeskyně u nás – Koněpruské jeskyně

Jen kousíček od Prahy, u obce Koněprusy, na vás čeká unikátní jeskyní systém Koněpruských jeskyní, dlouhý více než 2 kilometry.  Pro vás je zpřístupněných zhruba 620 metrů ve třech výškových úrovních s denivelací více než 70 metrů. K vidění tu jsou tzv. koněpruské růžice, sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Historicky zajímavé jsou kosterní nálezy a expozice středověké penězokazecké dílny z dob Jiřího z Poděbrad.

Koněpruské jeskyně v okrese Beroun. Foto: Antonín Skryja

2.NEJrozsáhlejší jeskynní systém v podzemí – Sloupsko – šošůvské jeskyně

Vůbec největší zpřístupněné jeskyně u nás najdete na okraji Moravského krasu, u městečka Sloup.  Sloupsko – šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů a podzemními chodbami propojenými obrovských propadlin spojující dvě patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Jeskyněmi vedou dva prohlídkové okruhy a oba končí v jeskyni Kůlna. Ta je světoznámou archeologickou lokalitou, v níž se nachází asi 4 500 let staré pozůstatky kostí neandrtálského člověka.

Prohlídková trasa Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Prohlídková trasa Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

3.NEJstarší jeskyně u nás – Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku, nacházející se pod vrchem Velký Špičák mezi obcemi Písečná a Supíkovice, patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je starý zhruba 380 milionů let. Chodby jsou vytvarovány do srdce díky tavným vodám ledovců. První zmínka je z poloviny 15. století, kdy sloužila často jako úkryt. To připomínají četné nástěnné malby a nápisy.

Jeskynní prostory Na Špičáku. Zdroj: Správa jeskyní ČR
Jeskynní prostory Na Špičáku. Zdroj: Správa jeskyní ČR

4.NEJvyhledávanější jeskyně v ČR – Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně v Moravském krasu jsou unikátní díky své romantické plavbě po lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Projížďka je přerušena v Masarykově dómu; celá prohlídka končí na dně propasti Macocha hluboké 138 metrů.  Dolní jezírko na dně Macochy je hluboké dalších 40 metrů.

Punkevní jeskyně. Mokrá cesta - plavba na loďkách po podzemní Punkvě. Zdroj: Jerzy Strzelecki (CC BY-SA 3.0)
Punkevní jeskyně. Mokrá cesta – plavba na loďkách po podzemní Punkvě. Zdroj: Jerzy Strzelecki (CC BY-SA 3.0)

5.NEJvětší přístupný podzemní jeskynní dóm – Kateřinská jeskyně

Hlavní dóm Kateřinské jeskyně v Moravském krasu je rozlehlou, převážně řícenou prostorou o délce 97 m, šířce až 44 m a výšce dosahující 20 m. Spolu s jeskyní je technicky upraven a zpřístupněn veřejnosti a již tradičně se v něm pořádají koncertní vystoupení. Jeskyně leží v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.

Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

6. NEJstarší jeskynní lidské kosterní nálezy

Nejstarší zrekonstruovaný genom anatomicky moderního člověka odpovídající populaci, která zde žila před oddělením linie vedoucí k současným obyvatelům Evropy a Asie, byl zařazen do období před více než 45 tisíci roky. Jedná se o lebku ženy nalezenou v podzemí kopce Zlatý kůň v Koněpruských jeskyních (CHKO Český kras).

V Českých zemích byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka právě v těchto jeskyních:

Šipka ve vrchu Kotouči u Štramberka (NPP Šipka),
Švédův stůl je jeskyní v jižní části Moravského krasu (PR Údolí Říčky v CHKO Moravský kras),
Kůlna v severní části Moravského krasu (CHKO Moravský kras)

7.NEJpozoruhodnější současní obyvatelé českých jeskyní – netopýři a vrápenci

Podzemní prostory jsou významným útočištěm pozoruhodných a chráněných savců – letounů. Jeskyně v Čechách a na Moravě slouží zejména jako zimoviště netopýrů a vrápenců, případně se v jejich blízkém okolí odehrává takzvané podzimní rojení (swarming) spojené s námluvami.

Sčítání netopýrů v jeskyni Na Špičáku. Zdroj: Správa jeskyní ČR
Sčítání netopýrů v jeskyni Na Špičáku. Zdroj: Správa jeskyní ČR

Několik veřejnosti přístupných jeskyní (v současnosti JavoříčskéNa PomezíNa ŠpičákuChýnovská, v Moravském krasu jeskyně Kateřinská,  Balcarka,  Punkevní,  Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek)  je zapojeno do osvětového projektu České společnosti pro ochranu netopýrů, návštěvníci se tak na těchto místech  mohou o okřídlených obyvatelích podzemí dozvědět více.