Připomeňte si právě nyní ta NEJ z našich unikátních jeskyní! Podzemí je kouzelným místem, kam se běžně člověk nedostane. A v našem článku máte přehledné informace pěkně při ruce a navíc se budete mít při plánování výletů pak na co těšit. Proč? Do jedné a té jeskyně můžete jít stokrát, přesto vždy objevíte něco nového, čeká vás nový úhel pohledu. A taky…čas tady ubíhá úplně jinak. Pomaleji. Zklidníte své smysly a odpočinete si od přemíry podnětů. A to není pořád všechno…
Podzemí mělo pro člověka od pradávna magický význam. Lidem často chyběla odvaha vstupovat do neznámého světa, podle pověstí obývaného tajuplnými tvory. Mnozí z nás, i v dnešní, rozumem prostoupené době, bývají překvapeni pocity, které v nich návštěva podzemí vyvolává. Stojí za to se jim vystavovat – odměnou bývá zážitek, který jen tak nezapomeneme. A propos…Na chvilku se ztratit můžete v podzemí nejen přírodního původu, ale i tam, kde tvůrcem byl sám člověk. Patří sem městská podzemí, hornická díla a muzea, krypty, vinařské sklepy, opevnění, zámecká, hradní či klášterní sklepení a další. O nich zase ale jindy a jinde…
1.NEJdelší jeskyně u nás – Koněpruské jeskyně
Jen kousíček od Prahy, u obce Koněprusy, na vás čeká unikátní jeskyní systém Koněpruských jeskyní, dlouhý více než 2 kilometry. Pro vás je zpřístupněných zhruba 620 metrů ve třech výškových úrovních s denivelací více než 70 metrů. K vidění tu jsou tzv. koněpruské růžice, sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Historicky zajímavé jsou kosterní nálezy a expozice středověké penězokazecké dílny z dob Jiřího z Poděbrad.
2.NEJrozsáhlejší jeskynní systém v podzemí – Sloupsko – šošůvské jeskyně
Vůbec největší zpřístupněné jeskyně u nás najdete na okraji Moravského krasu, u městečka Sloup. Sloupsko – šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů a podzemními chodbami propojenými obrovských propadlin spojující dvě patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Jeskyněmi vedou dva prohlídkové okruhy a oba končí v jeskyni Kůlna. Ta je světoznámou archeologickou lokalitou, v níž se nachází asi 4 500 let staré pozůstatky kostí neandrtálského člověka.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
3.NEJstarší jeskyně u nás – Jeskyně Na Špičáku
Jeskyně Na Špičáku, nacházející se pod vrchem Velký Špičák mezi obcemi Písečná a Supíkovice, patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je starý zhruba 380 milionů let. Chodby jsou vytvarovány do srdce díky tavným vodám ledovců. První zmínka je z poloviny 15. století, kdy sloužila často jako úkryt. To připomínají četné nástěnné malby a nápisy.
4.NEJvyhledávanější jeskyně v ČR – Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně v Moravském krasu jsou unikátní díky své romantické plavbě po lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Projížďka je přerušena v Masarykově dómu; celá prohlídka končí na dně propasti Macocha hluboké 138 metrů. Dolní jezírko na dně Macochy je hluboké dalších 40 metrů.
5.NEJvětší přístupný podzemní jeskynní dóm – Kateřinská jeskyně
Hlavní dóm Kateřinské jeskyně v Moravském krasu je rozlehlou, převážně řícenou prostorou o délce 97 m, šířce až 44 m a výšce dosahující 20 m. Spolu s jeskyní je technicky upraven a zpřístupněn veřejnosti a již tradičně se v něm pořádají koncertní vystoupení. Jeskyně leží v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.
Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
6. NEJstarší jeskynní lidské kosterní nálezy
Nejstarší zrekonstruovaný genom anatomicky moderního člověka odpovídající populaci, která zde žila před oddělením linie vedoucí k současným obyvatelům Evropy a Asie, byl zařazen do období před více než 45 tisíci roky. Jedná se o lebku ženy nalezenou v podzemí kopce Zlatý kůň v Koněpruských jeskyních (CHKO Český kras).
V Českých zemích byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka právě v těchto jeskyních:
Šipka ve vrchu Kotouči u Štramberka (NPP Šipka),
Švédův stůl je jeskyní v jižní části Moravského krasu (PR Údolí Říčky v CHKO Moravský kras),
Kůlna v severní části Moravského krasu (CHKO Moravský kras)
7.NEJpozoruhodnější současní obyvatelé českých jeskyní – netopýři a vrápenci
Podzemní prostory jsou významným útočištěm pozoruhodných a chráněných savců – letounů. Jeskyně v Čechách a na Moravě slouží zejména jako zimoviště netopýrů a vrápenců, případně se v jejich blízkém okolí odehrává takzvané podzimní rojení (swarming) spojené s námluvami.
Několik veřejnosti přístupných jeskyní (v současnosti Javoříčské, Na Pomezí, Na Špičáku, Chýnovská, v Moravském krasu jeskyně Kateřinská, Balcarka, Punkevní, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek) je zapojeno do osvětového projektu České společnosti pro ochranu netopýrů, návštěvníci se tak na těchto místech mohou o okřídlených obyvatelích podzemí dozvědět více.