Znáte naše NEJ rozhledny, přístupné po celý rok?

Pohádková rozhledna Štěpánka pod sněhovou peřinou. Foto: Jaroslav Moravec (www.fotomoravec.cz)
Pohádková rozhledna Štěpánka pod sněhovou peřinou. Foto: Jaroslav Moravec (www.fotomoravec.cz)

Měla jsem milého kolegu, který cestoval zásadně po rozhlednách. Říkal, že mu to přináší do života nadhled. Že ten pohled shora prostě potřebuje. Naše země je těchto unikátů plná. Některé staré byly postupně nahrazeny stavebně a konstrukčně sice lehčími, ale odolnějšími a navíc architektonicky unikátními. Co kopec, to originál. Pojďme si připomenout rozhledny tradiční, i ty méně známé.

1.Rozhledna na Borůvkové hoře

Rychlebské pohoří tvoří hranici mezi naší zemí a Polskem. Tyto hory mají jednu z nejkrásnějších kamenných, celoročně přístupných rozhleden – na hoře s překrásným názvem: Borůvková. Současnou podobu má z roku 2006 a svůj název dostala – jak jinak – podle borůvčí.

Borůvková hora výhled
Výhled z Borůvkové hory. Foto: Anna Petruželková
rozhledna Borůvková hora
Rozhledna na Borůvkové hoře. Foto: Anna Petruželková

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

2.Kovová kráska na vrchu Kotel

Vrch Kotel (575 m) je součástí členité Švihovské vrchoviny. Jeho ozdobou je ocelová kovová dáma, která od roku 2014 nabízí výhled do širokého okolí. Nepyšní se však prvenstvím, neboť v roce 1895 díky iniciativě rokycanského odboru Klubu českých turistů zde byla postavena dřevěná šestipatrová stavba nazývaná Krásná vyhlídka. Ač krásná, přesto dřevěná konstrukce nevydržela na věky. Z nadmořské výšky 600 metrů vás čeká nádherný kruhový výhled na město Rokycany, vrch Radyně se zříceninou hradu, Radeč, západní Brdy, Český les, Šumavu, Krušné hory i České středohoří.

Rozhledna Na Kotli. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany
Rozhledna Na Kotli. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany

3.Kamenná Bučina na Karlovarsku

Rozhledna Bučina nad obcí Kyselka už od konce 19. století nabízí krásný pohled na údolí řeky Ohře a krajinu v okolí Karlových Varů. Nechal ji tu pro lázeňské hosty vybudovat známý podnikatel Heinrich Mattoni. Vidět je odsud až na Krušné a Doupovské hory. V roce 2017 se stala Stavbou roku Karlovarského kraje.

Rozhledna Bučina v Karlovarském kraji. Zdroj: Shutterstock.com/Jiri Igaz
Rozhledna Bučina v Karlovarském kraji. Zdroj: Shutterstock.com/Jiri Igaz
Rozhledna Bučina nad lázeňskou obcí Kyselka v zimě. Zdroj: Shutterstock.com/Michal Nosek
Rozhledna Bučina nad lázeňskou obcí Kyselka v zimě. Zdroj: Shutterstock.com/Michal Nosek

4.Letitá dáma se šarmem na vrchu Pajndl

Tahle vyhlídková stavba vás překvapí svojí stabilitou už na pohled. Kamennou vyhlídkovou věž, místními zvanou Pajndl, nechal vystavět Nejdecký krušnohorský spolek v letech 1895–1897. Rozhledna je postavena v romantickém duchu ze žulových kvádrů na přibližně čtvercovém půdorysu 5 x 5 m, síla zdiva je až 1,3 m. Rozhledna Pajndl se nachází na Tisovském vrchu (977 m n.m.), severně od města Nejdek v Karlovarském kraji. Vystoupejte vzhůru až do oblak – i když rozhledna nestojí na samém vrcholu, přesto poskytuje nekonečný kruhový výhled na Krušné hory, Slavkovský les, Doupovské hory, a při dobré viditelnosti můžete spatřit i Šumavu.

Pohled na kamennou rozhlednu Pajndl v okrese Karlovy Vary, postavenou v 19. století. Zdroj: Shutterstock.com/Lioneska
Pohled na kamennou rozhlednu Pajndl v okrese Karlovy Vary, postavenou v 19. století. Zdroj: Shutterstock.com/Lioneska

5.Moderní Žaltman na Kladském pomezí

Rozhledna Žaltman stojí na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor, na vrchu Žaltman (740 m n. m.), přibližně 2,5 km severně od Malých Svatoňovic. Věž potěší všechny milovníky vyhlídkových míst, moderní architektury a fotografování. Nová vyhlídková věž stojí na místě původní, v roce 2019 demontované. Slavnostně byla pro veřejnost otevřena 24. září 2020, a to na den přesně 53 let od zahájení provozu předchozí stavby. Vystoupejte na její vrchol a chvíli poslouchejte, když větřík zavane, možná vám Žaltman zahraje svou melodii.

Rozhledna Žaltman, Královéhradecký kraj. Zdroj: Turistické informační centrum Malé Svatoňovice
Rozhledna Žaltman, Královéhradecký kraj. Zdroj: Turistické informační centrum Malé Svatoňovice

6.Rozhledna na Suchém vrchu na Podorlicku

Nejvyšším vrcholem Bukovohorské hornatiny, podřazené celku Orlických hor, je Suchý vrch (995 m n. m.). Nedaleko stojí zajímavá vyhlídková věž, rozhledna Suchý vrch, jež je součástí Kramářovy chaty. Původně byla vodárenskou věží, a to v letech 1931-1932 podle návrhu architekta A. Patrmanna. Tvar betonové rozhledny, která je vysoká 33 m a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 22 metrů vede 128 schodů, připomíná hřib. Výlet na rozhlednu Suchý vrch si můžete naplánovat po celý rok. V letních měsících můžete vyrazit pěšky po jedné ze značených turistických tras, v zimě je zde ráj běžkařů, takže nasaďte běžky a hurá na některou pravidelně udržovanou trať.

Rozhledna Suchý vrch. Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu
Rozhledna Suchý vrch. Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu
Vyhlídková věž a Kramářova chata na Suchém vrchu. Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu
Suchý vrch. Foto: Kramářova chata na Suchém vrchu

7.Rozhledna Salaš

Netradičně pojatá jednadvacetimetrová ocelová rozhledna Salaš, je opláštěná modřínovými lamelami. Byla postavená v roce 2015 a po vyšlapání 112 schodů nabízí krásný výhled na vrchy Chřibů. Její tvar mnohým připomíná dvě do sebe zakleslé sedmičky, jiným zase připadá jako hasák či skokanský můstek. Co na to vaše představivost? Co vidíte vy? Věděli jste, že stavba rozhledny Salaš obsadila 2. místo v anketě Vaše oblíbená rozhledna? Tu vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Vstup na rozhlednu je zdarma a můžete ji navštívit celoročně.

rozhledna Salaš
Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště. Zdroj: archiv CCRVM

Pokud jste dočetli až sem, pak vězte, že na na našem webu www.fajnvylety.cz najdete ještě mnohem více tipů na návštěvy věží, vyhlídek a dalších výškových staveb, přístupných po celý rok. Tak neváhejte a porozhlédněte se  – třeba i ve vašem nejbližším okolí. Možná budete příjemně překvapeni, co máte zrovna za humny!