Muzea: 15 výletů nejen za hračkami, aerovkami a mučícími nástroji

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Zdroj: muzeumletectvi.cz

Muzea jsou výletní místa plná rarit a kuriozit. Nevěříte? Víte například, kde hledat obří plastickou mapu, tajnou českou tiskárnu, čokoládové  i sýrové laskominy, mučící nástroje, historické vozy, duchy a strašidla, mumie nebo svět Čtyřlístku? Vydejte se na vzrušující výlety plné zábavy a dobře se bavte. 

Zámek Velké Opatovice: Největší kartografická expozice u nás

Zámek Velké Opatovice v Jihomoravském kraji nabízí prohlídku největší expozice map a zeměměřictví v celé České republice. Opravdovou raritou Moravského kartografického centra je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska na ploše 110 m² z přelomu 19. a 20. století.

Zámek a Moravské kartografické centrum, Jihomoravský kraj

Muzeum čokolády: Zamlsejte si a poučte se o čokoládě!

Voňavé s kouzelnou nostalgií, to je Muzeum čokolády a čokoládovna v Kutné Hoře. Víte o tom, že se zde vyráběla čokoláda Lidka, která patřila k těm nejlepším na světě? Milovníci této pochoutky, objevte i ochutnejte tajemství kutnohorské čokoládové historie!

Muzeum kutnohorské čokolády. Zdroj: Muzeum kutnohorské čokolády
Muzeum kutnohorské čokolády. Zdroj: Muzeum kutnohorské čokolády

Moravské zemské muzeum Kralice: Příběh tajné české tiskárny

Vydejte se na dnes již známé místo, kde vznikla slavná Bible Kralická, do Moravského zemského muzea Kralice nad Oslavou. Bibli vytiskli Čeští bratři v utajované tiskárně v kralické tvrzi. Nedaleko ní dnes můžete navštívit Památník Bible kralické s replikou funkčního tiskařského lisu a exponáty, které se našly při archeologickém průzkumu tvrze.

Gotická tvrz v Kralicích nad Oslavou. Zdroj: Moravské zemské muzeum Brno

Muzeum vězeňství Šatlava v Uničově: Zažijte útrpné právo na vlastní kůži

Šatlava v Uničově je muzeum vězeňství, kde vás čeká jedinečný zážitek. Sami na sobě si můžete vyzkoušet repliky mučících nástrojů jakými jsou například španělská bota, palečnice či drtič kloubů. A nezapomeňte pozdravit velitele Šatlavy!

Uničovská Šatlava. Foto Jan Gabriel

Podbrdské muzeum: Aerovky i jak se žilo na Podbrdsku

Podbrdské muzeum najdete v malebném historickém městě Rožmitál pod Třemšínem, na úpatí Brd. Je to moderní muzejní komplex, kde můžete navštívit hned několik zajímavých expozic s interaktivními prvky. Prohlédnete si sbírku historických vozů, poznáte pány z Rožmitálu i neobyčejný příběh života Jakuba Jana Ryby, autora České mše vánoční.

Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz

Zámek Příseka je domovem tisíců menších i větších autíček

Zámek Příseka u Jihlavy nabízí návrat do časů mládí. V jeho nově opraveném historickém areálu najdete unikátní Muzeum autíček. Uvidíte zde více jak deset tisíc modelů autíček, autobusů, tramvají nebo i letadel. Potkejte opět hračky svého dětství!

Zámek Příseka. Zdroj: muzeumauticek.cz

Vraťte se do dětství v Muzeu výroby hraček

Muzeum výroby hraček je prima výlet do dětství a ráje dřevěných hraček. Hrajete si rádi se svými ratolestmi s dřevěnými kostkami, figurkami nebo skládáte hlavolamy? V malebné krajině Jizerských hor v obci Jiřetín pod Bukovou je továrna Detoa, kde můžete odhalit tajemství výroby dřevěných hraček a perliček. A jste-li kreativní, v dílničce popusťte vy i vaše děti uzdu své fantazii a vyrobte si na památku vlastní hračku.

Muzeum výroby hraček. Zdroj: detoa.cz

Vojenské muzeum Králíky: Dějiny a oceloví vysloužilci

Vojenské muzeum Králíky najdete nedaleko stejnojmenného města. V místech se koncem třicátých let 20. století horečně budovala československá opevnění, a nyní si přijdou na své zájemci o vojenskou historii. V expozicích muzea se setkáte s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, ale také s dokumenty věnovanými významným československým velitelům.

Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz

Klášter Broumov: Vzácná kopie Turínského plátna!

Jestliže poznáváte rádi různá zajímavá a památná místa v České republice, pak nesmíte minut klášter Broumov. Navštivte barokní perlu, broumovský benediktinský klášter, který je plný unikátních uměleckých děl, tajuplných zákoutí i odkazů na bohatou historii místa. Nechte si povyprávět, jak v klášterním kostele objevili vzácnou kopii Turínského plátna. Čeká vás nezapomenutelný zážitek!

Klášterní knihovna
Klášterní knihovna. Foto: Klášter Broumov

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře: Potěšte své mlsné jazýčky!

Jestli máte rádi čokoládu, neváhejte a vydejte se do jihočeského města Tábor, kde najdete unikátní Muzeum čokolády a marcipánu. Všichni, kdo tuto pochoutku milují, si zde zajisté přijdou na své. V zážitkovém muzeu vás čeká unikátní výstava krásných modelů z čokolády a marcipánu, spousta zajímavostí, tvořivé dílničky a samozřejmě si můžete i zamlsat.

Muzeum čokolády a marcipánu Tábor. Zdroj: cokomuzeum.cz
Muzeum čokolády a marcipánu Tábor. Zdroj: cokomuzeum.cz

Letecké muzeum Jana Kašpara: Buďte na chvíli pilotem!

Pokud milujete létání a chtěli byste si vyzkoušet, jaké to je řídit aeroplán, přijeďte do Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara v Pardubicích. Tam se můžete posadit do leteckého simulátoru a stát se na chvíli opravdovým pilotem. Čeká vás nezapomenutelný zážitek!

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Zdroj: muzeumletectvi.cz

Tajemná tvář Kutné Hory v Muzeu kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Pokud se rádi se bojíte i bavíte, tak to pravé místo, kam se vydat na výlet s tajuplnou atmosférou, je středočeská Kutná Hora a Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Ve středověku významné stříbronosné město vám dnes odhalí svoji temnou tvář.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Zdroj: muzeumb.cz

Klatovské katakomby aneb výlet za českými mumiemi

Pokud se zajímáte o mumie, nemusíte za nimi letět až do Egypta. Navštivte Klatovské katakomby ve městě Klatovy v Plzeňském kraji, jsou pohřebištěm přímo pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce.

Klatovské katakomby. Zdroj: katakomby.cz

Znáte Muzeum Čtyřlístek v Doksech? Čekají tam na vás čtyři kamarádi!

Víte o tom, že Muzeum Čtyřlístek v Třeskoprskách je domovem čtyř kamarádů – Myšpulína, Fifinky, Pindi a Bobíka. Ano, je to tak! Tak jako Třeskoprsky jsou fakticky město Doksy v Libereckém kraji, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz.

Muzeum Čtyřlístek. Zdroj: muzeumctyrlistek.cz

Muzeum Olomouckých tvarůžků, to jsou Loštické „tvargle”

Specificky „voňavé“ Muzeum Olomouckých tvarůžků najdete v Lošticích na Hanácku. Kdo by neznal „tvargle“, tuhle voňavou pochoutku? I když na obale mají napsané, že jsou to tvarůžky z Olomouce, jejich kolébkou jsou Loštice. A proč se tak nazývají? To, a ještě spoustu dalších zajímavostí o historii a výrobě se dozvíte právě v muzeu v Lošticích.

Muzeum Olomouckých tvarůžků. Zdroj: tvaruzky.cz