Vojenské opevnění je parádní cíl výletu pro malé i velké kluky

Muzeum lehkého opevnění Vranov, Jihomoravský kraj. Autor: Martin Černý

Zbožňujete železobetonové pevnůstky – lidově řopíky, zbraně, uniformy a granáty? Výlety na opevnění a do podzemních chodeb doplňte návštěvou jízdáren i vojenských dvorků se zvířaty. Zjistěte, jak vypadal a fungoval dálnopis. Vyzkoušejte si s dětmi plynovou masku, zastřílejte ze vzduchovky, házejte granátem nebo se „zabydlete“ ve vojenském stanu.

Při prohlídkách vojenských opevnění uvidíte uniformy a nezbytné vybavení obránců. Objevte plně vybavené řopíky z roku 1938, protipěchotní a protitankové překážky nebo Pražské opevnění. Jestli pak víte, která pevnost nese jméno císařovny Marie Terezie? Myslíte, že by vám šlo psaní brkem? Určitě to musíte zkusit! Fajnvylety.cz pro vás připravily soubor výletů za řopíky. Už jste je viděli všechny?

Středočeský kraj: Vstupte do plně vybaveného řopíku

Museum lehkého opevnění Karlštejn vám umožní vstoupit do plně vybaveného řopíku z roku 1938, kde vás průvodce seznámí s vybavením vojáků a s jednotlivými částmi bunkru a jejich účelem. V bunkru se vyfotografujte s různými exponáty.

Pražská čára – úsek B8 Mníšek tvořila součást opevnění Prahy. Většina objektů byla po obsazení Československa nacistickým Německem, zničena. Leckde zůstaly jen drobné pozůstatky, jako jsou prohlubně se zbytky betonu v lesích a podobně. Na zámku v Mníšku pod Brdy jsou v rámci prohlídkového okruhu Do krovů a věží k vidění modely konkrétních řopíků z okolí a dobové reálie.

Řopík Honzík v Jihočeském kraji: Hoď si granátem

Pevnostní areál Slavonice je částí obranné linie, budované v hraničních oblastech tehdejší Československé republiky. Uvidíte řadu řopíků, protipěchotních a protitankových překážek. Dva řopíky lze prozkoumat i zevnitř. V areálu je naučná stezka. Chcete se o této tématice dozvědět ještě více? Doplňte návštěvu Pevnostního areálu návštěvou muzea v centru Slavonic.

Řopík Honzík je muzeum, kde si děti vyzkouší plynovou masku, zastřílí si vzduchovkou, vyzkouší házení granátem nebo se „zabydlí“ ve vojenském stanu. Při prohlídce uvidíte uniformy a nezbytné vybavení obránců. Bunkr je v tábořišti Soumarský most u Teplé Vltavy u Volar.

Plzeňský kraj: Projdi Stezkou strážců hranice

Stezka strážců hranice je naučná stezka, kterou si pořádně užijete. Touláte se rádi chráněnými krajinnými oblastmi a chcete si putování oživit vyhledáváním řopíků a dalších zajímavostí? Pak si tuto 19,5 km dlouhou naučnou stezku nenechejte ujít. Její začátek i konec jsou na náměstí v Kašperských Horách. Půjdete-li správně, budou vás doprovázet zelenobílé značky a odpočinete si na 15 zastaveních.

Ústecký kraj: V Terezíně si zkuste psaní brkem

Pevnost Terezín nese jméno císařovny Marie Terezie. K obraně hranic ji vybudoval její syn Josef II. Ačkoliv je toto místo spojeno především s temnem druhé světové války, lze zde zažít i přívětivější výlet do minulosti starší. Prohlédnete si opevnění a podzemní chodby, jízdárnu nebo třeba vojenský dvorek, kde si děti pohladí zvířátka a vyzkouší psaní brkem.

Liberecký kraj: Lehká opevnění na pomezí Jizerek a Krkonoš

Expozici lehkého opevnění Tesařov – Kořenov na pomezí Jizerských hor a Krkonoš uvidíte v jednom z objektů lehké obrany u Jablonce nad Nisou. Čeká vás poutavá prohlídka s průvodcem. V okolí jsou další řopíky, případně si vyjděte na rozhlednu Štěpánku. Můžete zamířit ke Smědavě, kde je další soustava lehkých opevnění. V rámci výletu si lze vychutnat túru na Hřebenovce E3.

Vojenské opevnění Královéhradecka je procházkou v podzemí

Stachelberg je pevnost a areál s objekty v Babí – části Trutnova. Během prohlídky samotné pevnosti se budete pohybovat 52 metrů pod zemí a nachodíte přitom přes 3 km. Uvidíte sklady, místo pro ubytování několika set mužů a nezbytné spojovací chodby. Nahlédněte také do menších objektů, navštivte muzeum, a kdo chce, má možnost vyzkoušet si venkovní únikovou hru nebo se poklidně projít po naučné stezce.

Dělostřeleckou tvrz Skutina tvoří pěchotní sruby a další objekty. Najdete ji mezi Sedloňovem a Olešnicí v Orlických horách. Vstupte do pěchotního srubu, kde měly být prostory skladiště protitankové munice, sklad osvětlovacích raket, munice a granátů. Uvidíte, kde byli ubytovaní vojáci, umývárnu a WC i ubikace pro důstojníky.

Zámek Pardubice vás zve do krytu

Zámek Pardubice byl v 50. letech 20. století vybaven krytem civilní obrany. Pokud si kryt prohlédnete v parném létě, příjemně se schladíte, teplota prostor je 10 až 15 stupňů Celsia. Kryt se měl stát velitelským stanovištěm v případě ohrožení města. Prohlédněte si filtry k odfiltrování radioaktivního prachu a zjistěte, jak vypadal a fungoval dálnopis.

Vojenské muzeum v Olomouckém kraji

Vojenské muzeum Staré Město ve Starém Městě pod Sněžníkem je zaměřeno na československé opevnění z období 1935 až 1938. Zdali mají otevřeno poznáte už zdálky, a to podle vyvěšené státní vlajky nad vchodem. Opevnění přímo v terénu prozkoumejte na naučné stezce Staroměstské pevnostní oblasti.

Jihomoravský kraj: Soutok nevynechejte!

Obora Soutok v Dyjském trojúhelníku skýtá příjemnou procházku rozlehlou krajinou se soutokem řek Moravy a Dyje. Uvidíte hraniční kámen markrabství moravského z dob Marie Terezie a řopíky z konce 30. let. Díky působení Muzea lehkého opevnění na Pohansku si prohlédnete zrekonstruovaný řopík „U závory“, hraniční sloup a závoru IPPEN.

Pevnostní muzeum Vranov vás uvítá ve dvou řopících. Je v nich výzbroj z konce 30tých let i poválečné vybavení. Řopíky propojuje naučná stezka. Chcete si od vojenské tématiky trošku odpočinout, zavítejte na zámek Vranov nad Dyjí.

Chotěbuz ukazuje tři různé řopíky

Muzeum lehkého opevnění Chotěbuz vám představí tři zrekonstruované řopíky. Jeden reprezentuje období jejich vzniku, rok 1938. Další rok 1945 a ten zbývající 70. až 80. léta 20. století, pro případ třetí světové války. Muzeum má otevřeno v rámci akcí nebo po předchozím objednání. Naleznete jej nedaleko Českým Těšína ve směru na Karvinou.

Pěchotní srub „U Trigonometru“ v Opavě Milostovicích je plně vybavené pevnostní muzeum, které vás přenese do roku 1938. V okolí uvidíte další pěchotní sruby a řopíky. Výlet si protáhněte do města Opavy, na rozhlednu Šibenice nebo Arboreta Nový Dvůr.