Historická náměstí nenudí! Starodávné příběhy a překrásné stavby jsou všude.

historická náměstí
Jičín – město pohádky. Zdroj: archiv Nadačního fondu Jičín – město pohádky

Bojíte se, že výlety po historických náměstích jsou otravné a nezajímavé? Opak je pravdou! Historická náměstí skrývají krásu středověkých, gotických a renesanční domů, sgrafitovou výzdobu, kašny, pozůstatky opevněni, baziliky, románské kostely, zlaté a stříbrné poklady, bludné kameny, podzemní chodby, vyhlídkové věže i zvon přání.

Víte například co je to pirglok a kde si koupit štramberské uši? Vyberte si z nabídky na Fajnvylety.cz. Náměstí jsou přehledně řazená podle krajů.

Praha se chlubí překrásným náměstím

Staroměstské náměstí je právem označováno jako jedno z nejkrásnějších náměstí světa. Zdobí jej výstavní domy z doby renesance, rokoka a baroka. Kdo by neznal Staroměstskou radnice se slavným orlojem, Týnský chrám, či chrám sv. Mikuláše? V centru plochy je mohutný pomník mistra Jana Husa a Mariánský sloup.

historická náměstí
Turistická oblast. Staroměstské nám. Wikimedia common. CC 4.0

Středočeský kraj: Rejskovo a Mariánské náměstí

Rejskovo náměstí v Kutné Hoře není sice největší, ale stojí za vidění. Plocha je unikátní především svojí dominantou – gotickou kašnou, za jejíhož autora bývá považován Matěj Rejsek. Toto podmanivé a současně užitečné dílo zásobovalo město vodou a upoutá vás jakousi nepatřičnou velikostí na malém prostoru.

Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi je součástí dvouměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Na něm a v okolí budete mít pocit jako by se tu zastavil čas. Spatříte Městkou bránu, pozůstatek opevnění z doby Karla IV. i Barokní Baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Na Mariánské náměstí navazuje náměstí sv. Václava s bazilikou sv. Václava.

Na místě baziliky sv. Václava stával kostel sv. Kosmy a Damiána, kde byl podle Svatováclavské legendy Václav zavražděn. Jedna z úplně nejstarších církevních staveb, kterou můžete v Česku vidět je románský kostel sv. Klimenta u baziliky sv. Václava.

historická náměstí
Stará Boleslav. Autor: VitVit. Zdroj: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Jihočeský kraj: V Českých Budějovicích překročte bludný kámen

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích bývá řazeno mezi jedno z největších čtvercových náměstí v Čechách. Rozlohu 1, 7 ha obklopují domy z nichž mnohé tu stávaly už v gotice. V průběhu času byly domy různě přestavěny. Patří mezi ně Puklicův dům na severní straně plochy. Nese jméno po svém původním majiteli purkmistrovi Ondřeji Puklicovi, který byl coby podporovatel Jiřího z Poděbrad zavražděn.

V domě U bílého anděla na jižní straně plochy byl na počátku 20. století objeven poklad zlatých a stříbrných mincí. Při procházce v jihovýchodní části náměstí dejte pozor, abyste nezakopli o bludný kámen. Pokud máte chuť sportovat, osvěžit se a bavit se, nevynechejte zdejší koupaliště.

České Budějovice. Foto: Pixabay.com
České Budějovice. Foto: Pixabay.com

Náměstí míru ve Slavonicích oslavuje renesanci. Nechejte se unést bohatou sgrafitovou výzdobou na fasádách a štítech měšťanských domů. Až se dostatečně pokocháte, prožijte dobrodružství ve Slavonickém podzemí. Gotickým podzemím pod renesančním náměstím vás provede průvodce. Připraví vám nevšední zážitek.

Plzeňský kraj: Středověké náměstí s renesanční radnicí

Náměstí republiky v Plzni je hned po Karlově náměstí v Praze největším náměstím u nás. Toto středověké náměstí zdobí řada zajímavých měšťanských domů. Zastavte se u renesanční radnice. Naleznete na její sgrafitové výzdobě Václava II., Jana Lucemburského a Rudolfa II.? Podívejte se také dovnitř. Pořádají se tam nejrůznější výstavy. Z věže katedrály sv. Bartoloměje ve středu plochy si dopřejte jedinečný výhled. Za dobrého počasí uvidíte dokonce až k Alpám.

Karlovarský kraj: Víte, co je špalíček?

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Chebu byste rozhodně při svých výletech za historickými náměstími neměli minout. Uvidíte tam špalíček! Je to jedinečný soubor několika domů, které byly postaveny konstrukční technikou hrázdění z hranolových trámů. V Pachelbelově domě, kde dnes sídlí muzeum, prožil svou poslední noc Albrecht z Valdštejna. Vy však chmurným myšlenkám nepropadejte a po prohlídce muzea se zastavte v kavárně Ell Caffé, mají tam vynikající kávu Lucaffé nebo jděte na hrad Cheb s Černou věží.

Výhled z Černé věže Chebského hradu na město Cheb. Foto: Anna Petruželková
Výhled z Černé věže Chebského hradu na město Cheb. Foto: Anna Petruželková

Ústecký kraj: Úštěk si filmaři oblíbili

Mírové náměstí v Úštěku je lemováno cennými pozdně gotickými domy, některými i s podloubím. Pokud budete na náměstí v Úštěku poprvé v životě, a přitom nabydete dojmu, že jste tam již někdy byli, není to Déjà vu! Části Mírového náměstí v Úštěku se objevily ve filmu Kolja, Jojo Rabbit i v muzikálu Rebelové.

Úštěk: Mírové náměstí. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Úštěk: Mírové náměstí. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Liberecký kraj

Náměstí T. G. Masaryka v České Lípě vás uvítá převážně klasicistní podobou domů, avšak některé z nich mají gotická sklepení. Nepřehlédněte radnici s neorenesančním štítem. V okolí si nenechejte ujít prohlídku zříceniny vodního hradu Lipý a státního zámku Zákupy.

Královehradecký kraj: Kašna připomíná antický chrám

Valdštejnovo náměstí v Jičíně tvoří ranně barokní fasády domů a zámek odkazující na dobu Albrechta z Valdštejna. Uvidíte Mariánský sloup a dvě kašny. Jedna z kašen – Korunovační kašna z 19. století, připomínající spíš antický chrám než klasickou kašnu, vás zcela jistě zaujme.

Na procházku si vyjděte i za deštivého dne, Valdštejnovo náměstí má na všech svých stranách podloubí. Úplný azyl před nepřízní počasí naleznete v zámeckých interiérech, kde je Regionální muzeum a galerie nazývaná také Muzeum hry. Zábava tu čeká nejen na děti, ale i dospělé. Po interaktivní dobrodružné prohlídce muzea spojené s hledáním tajné komnaty, se potom projděte v zámeckých zahradách.

Vysočina: Pyšná na město rekordů

Masarykovo náměstí v Pelhřimově má vlastní orloj. V pravém slova smyslu, tedy zařízením ukazujícím polohu nebeských těles, orlojem, sice není, avšak postavy Herkula a Saturna u ciferníku se pravidelně pohybují. Orloj zdobí věž zámku, ve kterém sídlí Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Zjistěte tam, jak se na Pelhřimovsku žilo v 19. století i dříve a prozkoumejte městskou šatlavu. Na rozlehlém náměstí s barokními i renesančními štíty domů, s kašnou a sochou sv. Jana Nepomuckého se při návštěvě města rekordů určitě zastavte.

Olomoucký kraj: Litovelský zvon plní přání

Náměstí Přemysla Otakara II. v Litovli je obohaceno vodním tokem. Přímo pod věží radnice protéká jedno z ramen řeky Moravy – Nečíz. Pokud se nezaleknete 164 schodů a vystoupáte na vrchol věže, zažijete pohled na svět z ptačí perspektivy. Součástí vyhlídky z věže je i prohlídka pokoje litovelského hlásného a zvon z roku 1724. Je to zvon plnící přání! Zazvoňte, něco si přejte a uvidíte sami.

Město Litovel, náměstí Přemysla Otakara s radniční věží a
Město Litovel, náměstí Přemysla Otakara s radniční věží a morovým sloupem Autor foto: Antonín Skryja

Jihomoravský kraj

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu je útulný prostor s barokní farou a příjemným posezením u kašny před kostelem sv. Stanislava. Spatříte tam sochu Jiřího z Kunštátu a Jiřího z Poděbrad. Král Jiří z Poděbrad se také podílel na přestavbě dnešního zámku tyčícího se na kopci nad náměstím. Pokud vás zde přepadne hlad, zachrání vás rodinný hostinec Panský dům.

Náměstí a kostel
Náměstí Krále Jiřího a kostel sv. Stanislava. Foto: Marika Mejzlíková

Moravskoslezský kraj: Znáte Štramberskou trúbu?

Náměstí ve Štramberku tvoří přívětivé centrum městečka proslaveného svou dominantou Štramberským hradem s věží známou jako Štramberská trúba. Na náměstí ve Štramberku nebudete vědět, kam zajít dříve. Nalézá se tady barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, Muzeum Zdeňka Buriana, Muzeum hraček a Městský pivovar Štramberk s nabídkou nejrůznějších dobrot. Nezapomeňte na místní sladkou tečku – perníkové Štramberské uši.

Zlínský kraj: Zjistěte, co je Pirglok

Velké náměstí v Kroměříži je na místě tržiště, které tu bývalo už ve 13. století. Jednou z nejstarších staveb, kterou zde uvidíme je renesanční radnice. V její 40 metrů vysoké věži býval zvon, kterému se říkalo pirglok. Oznamoval čas, kdy mají být uzavřeny šenkovní domy. Dnes se četné restaurace a kavárny zvoněním pirgloku neřídí, takže můžete na náměstí s barokní kašnou, Mariánským morovým sloupem, Arcibiskupským zámkem a měšťanskými domy u něčeho dobrého posedět až do noci.

Kroměříž. Foto: Zdeněk Urbanovský. Zdroj: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy